Şekerli Zencefil Tarifi

0

Bazı insanlar için zencefil tüketmek, kökün küçük bir parçasını kesmek ve çiğnemek kadar basittir. Ama bir çok kişiye ham zencefil çok yoğun gelir. Ama umutsuzluğa kapılmayın, çiğ zencefilleri çiğneyemiyorsanız o zaman şekerli çiğneme parçalarına dönüştürebilirsiniz.

Malzemeler:

1 kilo taze zencefil kökü
5 bardak su
1 kilo toz şeker (yaklaşık)

Yapılışı
Fırınınızda bulunan tel ızgarayı çıkarın. Zencefili soyun ve mandolin veya keskin bir bıçak kullanarak ince patates çipsi yapar gibi dilimleyin. Zencefili 5 bardak suyla bir tencerenin içine koyun, orta-yüksek ısıda ocak üzerine koyun. Tencerenin üzerini örtün ve zencefil yumuşana kadar zencefili 35 dakika pişirin.

Zencefille infüzyon suyunun 1/4 fincanını saklamak için zencefilin süzülmesi için bir kevgir içine aktarın.

Mutfak terazinizi kullanarak süzülmüş zencefili tartın, daha sonra aynı oranda üzerinde toz şeker ilave edin. Zencefili, ölçüttüğünüz şekerle ve 1/4 bardak zencefil suyuyla birlikte tencerenize koyun.

Tencereyi tekrar orta-yüksek sıcaklıkta ayarlayın ve sık sık karıştırarak kaynatın. Isıyı ortama göre azaltın ve şeker şurubu neredeyse buharlaşana kadar pişirin ve şeker yeniden kristalleşmeye başlar (yaklaşık 20 dakika kadar).

Zencefilinizi hemen soğutma rafınıza aktarın ve bir spatula veya bir çift maşa kullanarak yapışan parçalara dağıtın.

Parçalar tamamen soğuduktan sonra, şekerlenmiş zencefilinizi 2 haftaya kadar hava geçirmeyen bir kapta saklayın.

bu arada zencefiller kururken kristalleşen şekerler aşağıya düşecektir. Bu şekerleri atmayın. Dondurmaya ya da sabah kahvenizi tatlandırmak için o zencefilli şekerini kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.