Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

0

Sele yöntemi zeytin yapmanın en basit yollarından biridir. Sonuçta alabileceğiniz tam aromalı, hafif kırışmış “yağla sertleşen” siyah zeytinle aynıdır.

Su ile yapılan zeytinlerden farklı olarak bunlar genellikle otlar ya da diğer çeşnilerin süslenmesi olmadan sunulur.

Malzemeler
1 kg küçük, olgun siyah zeytin
45 gr koşer veya deniz tuzu
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Kuru tuzla sertleştirme için tamamen olgun, küçük zeytinleri seçin . Hala üzerinde bulunan sapları çıkarın ve atın. Zeytinleri temiz suyla durulayın ve bir kevgir içinde iyice süzün.

Bir keskin soyma bıçağının ucuyla, her zeytinde 1 veya 2 küçük delik delin. Evde zeytin nasıl yapılır?

Cam Kavanoz Yöntemi

Cam kavanozun dibine 1 santim kalındığında tuzu koyun. Tuzun üstüne zeytin tabakası ekleyin. Ardından yine tuz ve yine zeytin olarak 2. katı da doldurun.

Son olarak zeytinin üzerine tuzla kaplayın.

Oda sıcaklığında bekletmeye alın. Zeytinleri her gün bir kaç kez kavanozun içinde çalkalayın. Çalkalama sırasında zeytinlerin üzerindeki tuz aşağıya inerse yine üzerine tuz ilave edin.

Zeytinler acı meyve sularını vermeye başlayacaktır. Tuz nemli bir macun haline gelir. Kavanozun içinde sıvı dolmaya başladığından olmuş anlamına gelir ve o zaman zeytinleri süzün. Yeni tuz katmanlarıyla bir kaba koyun. Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır?

Torba Yöntemi

Alternatif olarak, zeytin ve tuzu birleştirmek için temiz bir yastık kılıfı kullanın. Ancak torba olarak kullanacağınız kılıfın yumuşatıcı ve parfüm içermediğine dikkat edin.

Torbayı bir kova veya kasenin üzerine asın, böylece tuzla bekletme işlemi sırasında zeytinlerden sızan sıvı herhangi bir kirlilik yaratmaz. Yukarıdaki tarif tuzla zeytinleri biraraya getirin ve iyice karıştırın. Zeytin bozulmadan evde nasıl saklanır?

Her iki yöntemin üç haftadan sonra:

Bir zeytinden tuzu durulayıp tadın. Eğer hala çok acı ise, zeytinleri iyileştirmeye, meyve sularını emmek için tuz eklemeye tedavi edin. Hazır olunca, kuru tuz yöntemiyle hazırlanan zeytinler ufalır ve çok yumuşak, acı ama hoş bir tada sahip olurlar.

Zeytinler bu aşamaya ulaştığında, çok hızlı bir şekilde tuzu durulayın. Durulama yaptıktan sonra zeytinleri tepsiye tek kat olarak yayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Bir gece sürebilir işlem. Evde yeşil kırma zeytin yapım tarifi

Kurutulmuş zeytinleri 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağıyla yıkayın. Oda sıcaklığında 1 aya kadar, buzdolabında 6 aya kadar, dondurucuda bir yıla kadar saklayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.