Sezon Biterken Narenciye İle Yapmanız Gereken Bir Şey

0

Sezonda narenciyeyi olduğu gibi yiyebileceğiniz gibi kavurma yaparak lezzetini yoğunlaştırabilirsiniz. Portakalları biraz tarçın ve şekerle kızartıp, üzerine yoğurt ekleyip yiyebilirsiniz.

Kavrulmuş narenciyeyi sabah yulaf ezmesi ve hafta sonu kreplerinizin üzerine koyabilirsiniz. Kavrulmuş narenciye yemeklerinize de ilave edebilirsiniz. Sebzelerle birlikte fırın tepsisine koyabilir, üzerine tuz, karabiber, zeytinyağı ilave ederek kavurabilirsiniz.

Tatlı ya da tuzlu, portakalları, greyfurtları, limonları kızartmak, şekerlerini hafifçe karamelize etmek ve meyve sularını konsantre etmek için çeker. Sonuç, daha derin aromalı ve daha lezzetli narenciyedir. Narenciye kabuklarından yapılan 9 ev temizleyicisi

Narenciye Nasıl Kızartılır?

Narenciye kızartmak için gerçek bir tarife bile ihtiyacınız yok. Tercihinize bağlı olarak portakalları, greyfurtları, limonları dilimler halinde veya kalın veya ince dilimler halinde kesin. Narenciyenin isterseniz kabuklarını üzerinde bırakabilirsiniz. Kabuk biraz daha acı olmasına rağmen, yumuşak ve yenilebilir hale gelebilecek kadar kızarır.

Turunçgilleri biraz zeytinyağı ile kızartırsanız (portakal ve greyfurt ile en iyisi), üzerine tarçın serpin. Ve ya bir parça şeker veya bal. Meyve suları yok olup meyve hafifçe karamelleşene kadar 300 derece sıcaklıkta fırınlayın.

İsterseniz büyük partiler halinde yapıp hafta boyunca tüketebilirsiniz. Buzdolabında rahatlıkla saklanabilir. Narenciye kabuğu ve suyu nasıl dondurulur?

Tuzlu yapmak isterseniz dört tür narenciye de harikadır. Onları havuç, brokoli veya Brüksel lahanası gibi kış sebzeleri ile fırınlayın. Hatta tavuk veya balıkla da olabilir. Zeytinyağından, tuzdan ve karabiberden daha fazlasına ihtiyaç yok. Ancak kekik veya biberiye gibi otlar da hoş ilavelerdir. Sebzeler, tavuk veya balıklar pişene ve meyveler karamelleşene kadar 300 derece fırında pişirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.