Siyah Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

0

Siyah pirinç yavaş yavaş Türk mutfağına da girmeye başladı. Lezzet ve aroma olarak beyaz pirinçten daha farklı olan siyah pirinç, yüksek besin değeri nedeniyle daha fazla tercih edilir hale geldi.

Piştiğinde yapış yapış olan yapısı ile Çin’de kek ve pasta yapımında kullanılan siyah pirinç, tıpkı beyaz pirinç gibi pilav olarak da tüketilir. Siyah pirinçten yapılan pilav, et ve tavuk yemekleri ile servis edilebilir.

Siyah pirinçten pilav nasıl yapılır?
1 bardak siyah pirinç
3 bardak sıcak su
1 yemek kaşığı tereyağ
Tuz

– Pirincin nişastasını iyice çıkarmak önemli. O nedenle pirinci 20 dakika kadar suda bekletin. Daha sonra bir kaç defa sudan geçirin.
– Tencerede tereyağını eritin ve siyah pirinci ekleyin. Beyaz pirinç kadar kavurmanıza gerek olmasa da hafif kavurun ve 3 bardak su ve tuz ekleyin. Pilavın kalorisini düşürmenin yolu
– Kaynamaya başlayan pilavı, kısık ateşte 30-40 dakika pişirin.

Siyah pirinç, beyaz pirince göre daha uzun sürede pişer ve daha fazla su çeker. O nedenle 1 ölçek pirince 3 ölçek su eklemek gerekir. Piştiğinde ise çok fazla yumuşak olmaz, pişmediğini düşünerek fazla pişirmeyin. Pirinç suyu kullanmak için 7 neden

Suyun aksine, siyah pirinç fazla yağ çekmiyor. Beyaz pirinç ile pilav yaparken kullandığınız yağ ölçüsü siyah pirinç için kesinlikle çok fazla gelecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.