Soba Eriştesi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Karabuğday unundan yağılan soba eriştesi, yüzlerce yıldır Japon mutfağının bir parçası olmuştur. Benzersiz besin maddeleri, tatları ve potansiyel sağlık yararları nedeniyle yaygın şekilde dünya mutfaklarına da dahil edilmiştir.

Japonya’daki karbonhidrat tüketiminin çoğunun beyaz pirinç veya buğday unundan geldiği göz önüne alındığında, soba eriştesi, farklı besin maddeleri sağlayabilen ve çok yönlü beslenme sağlayabilen bir alternatif sunmaktadır. Glutenli ürünleri tüketemeyenler için, soba eriştesi mükemmel bir seçenektir. Ancak, soba eriştesi yapılırken, karabuğday ile birlikte buğday unu da kullanılabiliyor. O nedenle soba eriştesi alırken, etiketlerin dikkatle okunmasında fayda olabilir. Makarnanızı sosuyla birlikte pişirin

Karabuğday, bazı B vitaminlerinin zengin bir kaynağıdır ve aynı zamanda buğdayın aksine, sekiz gerekli amino aside sahiptir. Bu eriştenin, güçlü antioksidanların yanı sıra lif oranı da yüksektir. Demir, potasyum, fosfor, çinko ve kalsiyum da içerir.

Soba erişte nasıl yapılır?
Soba eriştesini yapmak, diğer makarnaları pişirmek gibi oldukça kolaydır.

Kaynayan suyunun içine biraz tuz ekleyin ardından da soba eriştelerini içine koyun.

Erişteler yumuşayıp piştikten sonra süzün ve soğuk sudan geçirin.

Normal makarnaları pişirdikten sonra üzerine soğuk su konulmaması tavsiye edilir. Ancak soba eriştesi yapılırken özellikle soğuk sudan geçirmeyi ihmal etmeyin.

Hazırladığınız soba erişteleri, farklı sebze ve soslarla birlikte servis edebilirsiniz. Kalan çorbanızı makarna sosu yapmanız için 5 ipucu

Soba eriştesinin sağlık faydaları
Soba eriştesinin en etkileyici sağlık faydaları arasında, bağırsak sağlığını güçlendirmesi, varisli damarları en aza indirmesi ve kalp sağlığını koruması sayılabilir.

Bağırsak sağlığı
Bu erişte, bağırsak sağlığındaki etkisinden dolayı prebiyotik olarak kabul edilir. Prebiyotikler yararlı bakterilerin beslenmesiyle bağırsak sağlığını iyileştiren gıdalar ya da takviyedir.
(Prebiyotik, kolondaki bir veya sınırlı sayıdaki bakterilerin gelişmesini veya aktivitesini seçici olarak artıran, insan vücudunu faydalı bir şekilde etkileyen sindirilemeyen gıda bileşenidir) Kepekli makarna ile nasıl kilo verebilirsiniz?

Varisli damar
Damar ve kan damarlarındaki duvarların güçlendirilmesine yardımcıdır. Bu, zayıf arter bütünlüğüne karşı korunmanıza ve damar sertliği riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Protein
Bu erişte içinde iyi miktarda protein vardır, ancak çoğunun sindirilmesi mümkün değildir.

Diyabet
Soba eriştesi, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması nedeniyle şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ancak soba eriştesinin glisemik indeksi diğer makarnalara oranla yüksektir. O nedenle tüketirken ölçülü olmakta fayda var. Taze makarna nasıl kurutulur?

Kalp hastalığı
Çok sayıda mineral ve antioksidan ile iyi seviyede lif ve proteinin bulunduran bu erişte, kalp için bir destek sağlayabilir ve metabolik sendrom, damar sertliği, kalp krizi ve inme riskini düşürebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.