Soğan Doğrarken Gözlerin Yaşarmasını Önleyen 8 Yöntem

0

Her soğan doğrayışınızda gözleriniz sulanıyorsa, bunu önlemenin çok basit ve etkili yollarından birini deneyebilirsiniz. Bu yazıda, soğan doğrarken ağlamamak için 8 farklı yöntemi öğrenebilirsiniz.

Ağlamadan soğan doğramak için test edilmiş aşağıdaki yöntemleri deneyin. Soğan doğrarken ellerin kokmaması için…

Dondurucu yöntemi
Soğanı 10 ila 15 dakika süreyle dondurucuya koyun, sonra her zamanki gibi doğrayın.

Mikrodalga yöntemi
Soğanın kabuklarını soyun ve düşük ısıya ayarladığınız mikrodalgaya 25-30 saniye kadar koyun. Soğanı 30 saniyeden uzun bir süre mikrodalgada tutmak, soğanı pişirebilir. Soğanı mikrodalgadan çıkarın ve her zamanki gibi doğrayın. 4 kolay adımda soğan tozu yapın

Suyun içinde kesme yöntemi
Bir kaseye su koyun ve kabuklarını soyduğunuz soğanı suyun içine koyarak kesin.

Suda bekletme yöntemi
Soğanı suyun içinde kesmek zor bir yöntem gibi görünüyorsa, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir kaba su koyun ve kabuklarını soyduğunuz soğanı suyun içine koyarak, 5 ila 10 dakika bekletin. Soğanı sudan çıkarın ve doğrayın. Soğan soymanın kolay yolları

Sıcak su yöntemi
Sıcak su buharı, gözyaşına neden olan enzimlerin gözünüze ulaşmasını engelleyen bir bariyer oluşturur. Soğan doğrarken, yanınızda bir kavanoz sıcak su bulundurun.

Mum ışığı yöntemi
Burada tek yapmanız gereken, soğan doğrarken yanınızda bir mum yakmaktır. Hangi sebze nasıl kolay soyulur?

Yüzme gözlüğü yöntemi
Eğer bir yüzme gözlüğüne sahipseniz, soğan doğrarken gözlüğü takabilirsiniz. Sıkı gözlükler, asit enzim buharlarının gözünüze girmesini engeller, böylece gözyaşı da oluşmaz.

Sakız çiğneme yöntemi
İster inanın ister inanmayın, sakız çiğnemek, genellikle soğanı doğrarken oluşan gözyaşını önlemeye yardımcı olabilir. Sakız çiğnerken ağzınızdan nefes alırsınız, bu da burnunuzdan aldığınız buhar miktarını azaltmanıza yardımcı olur. Hangi yemek için hangi doğrama şeklini uygulamalısınız?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.