Soğan ve Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?

0

Kendi sarımsak veya soğanlarınızı yetiştiriyorsanız veya mevsiminde çok miktarda satın alıyorsanız bunları saklamak kolay değildir. Soğan ve sarımsağı tozu haline getirerek her zaman kullanıma hazır edebilirsiniz.

Satın alacağınız sarımsak ve soğan tozlarına kıyasla, ev yapımı tozlar çok daha lezzetlidir ve katkı maddeleri içermez. Ve yapmak gerçekten çok kolay.

İşe soğanlarınızı ve / veya sarımsakınızı soyarak başlayın. Sarımsakları çabucak soymak için bir ipucu: dişleri bir sıkıca kapatılmış bir kavanoza yerleştirin, sonra kabı bir dakika kadar kuvvetlice sallayın. Diş kabukları gevşeyecektir ve rahatlıkla soyabilirsiniz. Tüm deri çıkana kadar çalkalamaya devam edin.

Soğan ya da sarımsakları mümkün olduğunca ince dilimleyin. En ince ayarında bir mandolin dilimleyici kullanabilirsiniz ancak mandolininiz yoksa sebze soyucu da kullanabilirsiniz.

Fırını en düşük sıcaklığa kadar ısıtın. Önerilen sıcaklık 150 derecedir.

Bir fırın tepsisine sarımsak veya soğanı tek bir tabaka olarak yerleştirin ve 4 saate kadar tamamen kuruması için fırına koyun.

Zaman, fırının sıcaklığına ve dilimlerinizin ne kadar ince olduğuna bağlı olarak değişecektir, bu yüzden her saatte bir kontrol edin, kuruyan parçaları alın. Tamamen kuru olmalı ve kolayca kırılmalıdırlar.

Sarımsak veya soğan kuruduğunda, temiz bir kahve değirmeni, bir blender, bir mutfak robotu kullanarak bir toz haline getirin.

Tozunuzda öğütme işleminden sonra hala büyük parçalar varsa çıkarmak için tozu bir elekten geçirin.

Sonunda bulduğunuz toz miktarı, ürününüzün büyüklüğüne ve su içeriğine bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. İki soğan 1/4 fincan soğan tozu, bir baş sarımsak 2-3 yemek kaşığı sarımsak tozu olur.

Tozu hava geçirmeyen bir cam kavanozda saklayın. Tozunuzu yemeklerde ve soslarda kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.