Soyulmuş Patatesler Buzdolabında Bekletilebilir mi?

0

Patates mutfaklarda en çok kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Kızartma, haşlama veya yemek içerisinde garnitür olarak kullanılabilen patatesler, özellikle Türk halkı tarafından oldukça fazla miktarda alınmaktadır.

Bir seferde 5-6 kilo patates almak alışkanlıklarımızdan bir tanesi haline gelmiştir. Bu nedenle patatesleri evde muhafaza etmek de son derece önemli bir işlemdir.

Patatesler kabukları üzerindeyken çok uzun süre bozulmadan saklayabilirler. Özellikle derin ve nem almayan kaplarda aylarca bozulmadan veya cücük çıkarmadan durabilirler.

Soyulmuş Çiğ Patatesi Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patatesleri yemek yapmak için soyduğunuz anda eve misafir geldiğini ya da acil bir işinizin çıktığını düşünün. Patatesleri bozulmadan saklamanız için yapabileceğiniz en önemli şey tuz kullanmaktır. Çok yoğun miktarda tuz, patatesin suyunu fazla emeceği için kullanacağınız tuz miktarına oldukça dikkat etmelisiniz.

Tuz patatesi kuruttuğu için su kaybı sağlar ve bozulmasını önler. Bir kâsenin içerisine bir kaşık tuz, yarım limon suyu sıkarak patateslerinizi bu karışım ile ovalarsanız, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Limon suyu kararmalara karşı patateslerinizi koruyacaktır. Ayrıca hava almayan bir kapta saklamak bozulmayı geciktirecektir.

Dolaptan çıkardığınızda su ile durulayıp kurulayarak patateslerinizi pişirebilirsiniz. Tadında bir değişiklik olmaz.

Haşlanmış ve Soyulmuş Patatesler Dolapta Nasıl Saklanır?

Haşlanmış patatesler yumuşamaya ve bozulmaya son derece müsaitlerdir. Özellikle haşlanarak yapılarında değişim meydana geldiği için çiğ patatese göre çok daha kolay bozulurlar. Hele bir de patatesi başladıktan sonra kabuklarını soymuşsanız dayanması çok daha güç olacaktır.

Önemli olan ilk nokta kesinlikle patatesinizi bir sosla veya başka bir sebzeyle karıştırmayın. Domates, soğan gibi herhangi bir madde ile karıştırırsanız çok daha kolay bozulacaktır.

Yağ ve tuz bozulmayı geciktirir. Bu nedenle patateslerinizi az miktarda tuz ve zeytinyağı ile kaplarsanız bozulmaları gecikecektir. Bu şekilde hava almayan torbalara veya mutfak kaplarına koyarak buzlukta daha uzun süre, buzdolabında ise 4-5 gün muhafaza edebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.