Su Kefiri İle Süt Kefiri Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Süt kefirini Türkiye’de herkes biliyor ama su kefiri konusunda bilgimiz daha az. Bu yazımızda süt kefiri ile su kefiri arasındaki farkları ele aldık. Hangisini kullanmak isterseniz tercih sizin. Neden kefir içmeliyiz?

Su kefiri süt kefirinden içerik olarak daha zayıftır.
Sütün içindeki mineraller doğal olarak su kefirinde bulunmaz.
süt kefiri içinde daha az şeker bulunur, 48-72 saat mayalanmayan su kefirinde ise şeker miktarı daha fazla olacaktır. Su kefiri ile gazoz nasıl yapılır?
Su kefirindeki şekerin fazlalığı insülin direnci ve diyabet sorunu olanlar için problemli olabilir.
Su kefiri gazlı içecek yerine kullanılabildiği ve çok farklı tatlarda yapılabildiğinden lezzet ve keyif olarak süt kefirinden daha favori olabilir.
Süt kefirinde bulunan kalsiyum, demir, D vitamini ve magnezyum su kefirinde bulunmaz.
Süt kefirinde 30-50 ayrı bakteri cinsi yaşayabilirken su kefirinde 10-15 ayrı cinste bakteri yaşayabilir. Su kefiri nedir? Faydaları nelerdir?
Su kefiri çok fazla gaz ürettiğinden mutfağınızda patlama, camın çatlaması gerçekleşebilir, fermentasyon süresince kapak arada bir açılarak gaz dışarı çıkarılmalı ve her zaman çok dikkat edilmelidir. Hindistan cevizi suyu ile su kefiri tarifi

Sonuç olarak su kefirinin vegan olması, hindistan cevizi suyu kullanılabilmesi gibi sebeplerle popüler de olsa süt kefiri ve kombucha çok daha üstün içeceklerdir. Denerseniz farklı bir probiyotik içeceğiniz olur ancak denemezseniz kesinlikle birşey kaybetmiyorsunuz. Süt kefirinden su kefiri nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.