Sushi’nin Faydalarını Biliyor musunuz?

0

Uzak doğu mutfağının en lezzetli yemeklerindendir sushi. Lezzetli olmasının yanı sıra kullanılan malzemeler nedeniyle pek çok da faydası vardır.

Japon mutfağında yaklaşık 700 yıldır yer alan sushi’nin, özellikle sağlığa faydaları konuşulurken oldukça fazla çeşidi olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu nedenle sağlığa faydaları sushi’nin çeşidine bağlı olarak aynı şekilde değişecektir.

En yaygın olarak sushi’de çiğ balık (sardalya, uskumru, somon ve ton balığı Japon sushi’sinde en yaygın olanı) kullanılır. Ancak bazı çeşitlerinde pişirilmiş malzemeler de bulunur. Sebze, turşu, pirinç, yosun gibi…  Sushi’nin yanında yaygın olarak, zencefil, wasabi, soya sosu ve yeşil çay kullanılır ki, bunlar da sağlığa faydalarını artırır. Evde kolay sushi yapımı

Sushi’nin besin değeri

Yosunda, iyot çok yüksektir, zencefil ve wasabi ise çeşitli antioksidan bileşenlerin yanı sıra vitaminler ve mineraller içerir. Kullanılan balıklar yüksek oranda omega-3 ve selenyum içermektedir. Soya sosu, çok yüksek sodyum barındırır.

Sushi’nin sağlık faydaları nelerdir?

Sushi, kalbi korumak, hormonları düzenlemek ve kanseri önlemek gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Soya sosunun alternatifi nasıl yapılır?

Kalp sağlığı

İyi kolesterol ile kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Damarların tıkanmasını önler. Ayrıca, omega-3, kan basıncını düşürmekle doğrudan bağlantılı olarak vücudun metabolizmasını hızlandırır. Omega-3, göl alabalığı, ringa balığı, ton balığı ve somon kullanılan sushi türlerinde yüksektir.

Hormonları dengeler

Japonca’da yosun sargısına nori denir ve iyot çok yüksektir. İyot, tiroid bezinin düzenlenmesi ve kontrolü için hayati önem taşımaktadır.

Metabolizmayı hızlandırır

Balık kalori ve yağ oranı düşük, yüksek kaliteli bir proteindir. Protein, özellikle balık gibi sağlıklı türleri, vücudumuzun düzenli olarak işlev yapma, yeni hücreler yaratma, enerjiyi verimli bir şekilde metabolize etme, bizi güçlü ve sağlıklı tutma kabiliyetimizi önemli ölçüde artırabilir. Balıklar hakkında 10 pratik bilgi

Kanseri önlemeye yardımcıdır

Sushi balıktan daha fazlasıdır. Wasabi ve zencefillerin ortak unsurları antioksidan bileşiklerden dolayı anti-kanserojenik ve anti-mutajenik özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden olmadan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olurlar. Yosun sargısı olan nori, aynı zamanda antioksidan olarak işlev gören çeşitli bitki besleyicilerine sahiptir, bu da kansere karşı savunmayı arttırmak için mükemmel bir seçimdir.

Sindirim sağlığını iyileştirir

Yeşil çaydaki taninler gelişmiş sindirim ve kolonun sağlığı ile yakından bağlantılıdır. Ayrıca, soya sosunda yüksek sodyum olmasına rağmen, yüksek düzeyde demir ve protein içerir. Balıklar için en lezzetli terbiye tarifleri

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Wasabi’nin antibakteriyel özelliklere sahiptir. Zencefil antibakteriyel ve antiviral ajan gibi davranır.

Dolaşım sistemi

Balık ve soya sosundaki yüksek demir seviyesi, kırmızı kan sayısının artacağı anlamına gelir. Demir, saç büyümesini uyarır, cildin tonunu ve rengini iyileştirir, metabolizmayı geliştirir, dokuların ve hücrelerin iyileşme sürecini hızlandırır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.