Süt Kefirinden Su Kefiri Yapımı

0

Su kefiri, çoğumuzun yaptığı süt kefiri kadar ünlü ve bilinmiş değildir. Yararları süt kefiri kadar çok olmasa da özellikle gazlı içecek yerine tüketilebilmesi, birçok farklı tatta yapılabilmesi ve vegan olması ile son derece keyifli ve yararlı bir fermente probiyotik içecek. Fermentasyon sağlığın anahtarı, süt ve su kefiri, kombucha, lahana turşusu, fermente sebzeler, pancar kvas, her geçen gün adını daha çok duyacağımız, bağırsakların önemi tüm dünyaca bilindikçe daha da yaygınlaşacak gıdalar…

Su kefiri mayasını bulmanız biraz zor. Bu durumda süt kefiri mayanızı süt şekeri laktozla beslenmek yerine basit şeker glukozla beslenmesi için eğiterek yeni bir içecek sahibi olabilirsiniz. Süt kefiri nasıl lezzetli hale getirilir?

Yapımı şu şekilde:
Herşeyden önce bu süreç esnasında mayanız ölebilir, bu nedenle yedekte mayanız olduğundan emin olun!
Diğer önemli husus da bir kez su kefiri haline dönüşen mayanız bundan sonra süt mayalamayacak, bu nedenle yine yedekte mayanız olmalı! Su kefiri nedir? Faydaları nelerdir?

En az 2 yemek kaşığı dolusu süt kefiri mayanızı alıp temiz içme suyu ile metalle temas ettirmeden bol bol yıkayın, böylece süt artığından tamamen kurtulacaksınız. Bu kısım çok önemli, mayanızda hiç süt kalmamalı.

Litrelik bir cam kavanoz içerisine oda sıcaklığında 2 bardak doğal kaynak suyu (arıtma şu değil, musluk suyu değil) ekleyin. Üzerine çeyrek su bardağı mümkünse organik işlenmemiş şeker ekleyin. En iyisi şeker kamışından yapılan organik rafine edilmemiş şeker. Ancak bulamazsanız beyaz şeker de olabilir. Neden kefir içmeliyiz?
Son olarak içme suyuyla yıkadığınız şeker ilavesiz birkaç kuru meyve ekleyin ve karıştırın.
Bu karışım içerisine durulanmış süt kefiri mayanızı ekleyin, ağzını kapatın ve karanlık bir mutfak dolabına kaldırın. Burada 2 gün bekleyecek olan kavanozu arada bir hafifçe çalkalayın, kapağını açıp gazını salın. Evde kefir nasıl yapılır?

iki gün sonunda kefir mayanızı süzün. Sonra suyla duruladığınız aynı cam kavanoza yukarıdaki aynı karışımı hazırlayın: 2 bardak doğal kaynak suyu, çeyrek su bardağı mümkünse organik işlenmemiş şeker ve şeker ilavesiz birkaç kuru meyve ağzını kapatın ve yine 2 günlüğüne karanlık bir mutfak dolabına kaldırın. Kefirin bilinmeyen faydaları

Bu işlemi 4 kez yapın, yani 2 günde bir toplam 8 gün. 8. günün sonunda sıvıyı atmayın, iki ayrı şişeye paylaştırın. Üzerine üzüm suyu ekleyin ama şişenizin üçte birinin boş kaldığından emin olun çünkü kola gibi gazlı bir içeceğiniz olacak, mayayı da paylaştırıp 12 saat karanlık bir mutfak dolabına kaldırın, 12 saat sonunda üzerinde kabarcıklar oluştuysa şu kefiriyle yaptığınız içeceğiniz hazır, buzdolabına kaldırmazsanız mayalanma devam edecektir, daha fazla gaz özellikle ağzı kapalı olduğunda kapağı açtığınızda şampanya gibi bir patlamaya neden olabilir. Su kefiri ile süt kefiri arasındaki farklar nelerdir?

Artık yukarıdaki işlemi istediğiniz meyve ile yapabilirsiniz. Üzüm suyu mecburi değil, ilk seferde böyle öneriliyor, daha sonrasında hindistan cevizi suyu, başka meyve suları, hatta şekerli su bile kullanılabilir. Aynı süt kefiri gibi metalle temas olmamalı, plastik süzgeç, kaşık ve cam kap kullanılmalı. Gaz üretimi fazla olacağından şampanya benzeri patlamalara dikkat edilmeli, kapak her zaman yavaşça açılmalı. Kefir mayası nasıl saklanır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.