Süt Nasıl Değerlendirilir?

0

Yüzyıllardır tüketilen ve sağlığa oldukça yararlı olan sütün yararları pek çok araştırma sonrasında kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunmakta olan vitaminler ve kalsiyum pek çok hastalığı önlenmesinde etkili olup, tedavi edici özelliği de bulunur. Sağlık açısından bol süt tüketimi oldukça önemlidir. Evinizde sütten yapabileceğiniz birçok yararlı besin vardır.

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Eğer sütünüz su katılamamış saf süt ise, bol miktarda kaymak bırakabilir. Süt soğuduktan sonra, üzerinde biriken kaymağı delikli bir kepçe yardımıyla alarak, kahvaltılarda tüketmeniz mümkün. Ayrıca birikmiş olan kaymak yaklaşık olarak bir kâse kadar olursa, buzdolabından birkaç saat bekletip soğuttuktan sonra, bu kaymağı bir bardak içme suyuyla birlikte 10 dakika kadar çırpın. Karıştırma esnasında topaklanmaya başlayan bu karışım tereyağına dönüşüyor.

İlgili: Blenderda tereyağ nasıl yapılır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt mayalamak için kullanacağınız kabın içerisine sütü koyarak, 10-15 dakika kadar kaynatıp, soğumaya bırakın. Parmağınızı sütün içinde 5 saniye beklettiğinizde eğer parmağınız yanmıyorsa süt mayalanmak için hazır demektir. Sonra, dolaptan daha önceden çıkarılmış mayalık yoğurdu, sütün miktarına göre birkaç yemek kaşığı kadar, sütün içerisine koyun. Örneğin; 3 litre süt için, 2 yemek kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Yoğurt mayalandıktan sonra, tencereyi hiç kıpırdamayacağı bir yere koyarak etrafını sofra bezi, havlu gibi örtülerle sarın. Yoğurt, 4-5 saate kadar mayalanmış olur. Eğer bu süreden fazla beklerseniz yoğurtta sulanma meydana gelebilir. Mayalanma süresi bittikten sonra, tencerenin etrafını sardığınız örtüleri, sarsmadan açın ve direk buzdolabına kaldırın.

İlgili: Yoğurdun sulanması nasıl önlenir?

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, kefir mayasıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi tadı olan bir içecektir. Kefir hazırlamak için, bir miktar süte kefir mayasın koyarak karıştırın. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kefiri, evinizde kolayca yaparak tüketebilirsiniz.

Peynir Nasıl Yapılır?

5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt, yarım kilo süzme veya normal yoğurt, 2 yemek kaşığı tuz kullanarak evde peynirinizi yapabilirsiniz. Süt, ocağa alınır ve kaynayana kadar ısıtılır. Kaynama işlemi başladıktan sonra, içine yoğurt ilave edilir. Yoğurt, sütün içinde eriyene kadar karıştırılır. Süt yavaş pıhtılaşmaya başlayacaktır, bu esnada tuz ilave edilir. Isıtılma devam ederken oluşan pıhtılaşma, yavaş yavaş topaklanmaya dönüşecektir. Bu işlemler tamamlandığı, sütün peynir halini aldığı ve peynirle suyun birbirinden ayrıldığı görülmektedir. Ayrışan su, hafif yeşilimsi bir renk alacaktır. Suyu süzülüp, geriye kalan peynir topakları bir torbaya dökülür ve en az 12 saat, en fazla 24 saat bekletilen peynir torbadan çıkarılır. Böylece peyniriniz yemeye hazır haldedir.

İlgili: Evde lor peyniri yapımı

Bozulan Sütle Ne Yapılır?

Elinizde ne kadar süt ve yoğurt varsa, tencereye koyup, içine de yarım çay bardağı sirke ekleyerek kaynatın. Bu işlem, bu karışımın kesilmesine neden olur. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra, tel süzgeçten süzün. Böylelikle, kolay yöntemlerle evinizde lor peyniri yapabilirsiniz. Böreklere katabilir, kahvaltılarda tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.