Süt Tozuyla Yoğurt Nasıl Yapılır?

0

İşte kendi mutfağınızda kendi lezzetli kremalı ve tamamen kusursuz yoğurt yapabilirsiniz. Bu tarifimiz yoğurdu süt tozuyla yapacağız. Yoğurttan Doğal Çökelek Yapımı

İhtiyacın olacak malzemeler

3.5 litre tam yağlı süt
2-3 su bardağı süt tozu
1/2 bardak sade, aktif kültürlü organik yoğurt

Yapılışı
Sütün tamamını tencer içine dökün. Toz halindeki süt tozunu da sütün içine ekleyin. Süt tozu eklemek, yoğurdun protein içeriğini arttırır ve ayrıca daha kalın ve daha kremsi bir doku verir. Nohutla Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Tencereyi düşük ateşe koyun 90 derece gelinceye kadar bir kaç saat ısıtın. Karışım kaynama noktasına gelmeden ocağın altını kapatın ve kapağını açarak soğumaya bırakın.

Süt, parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde az miktarda sütü alın ve aktif kültürlerle birlikte 1/2 bardak yoğurt ilave edin. Yoğurdu ve sütü iyice karıştırın, ardından yoğurt karışımını tekrar sütün geri kalan kısmına dökün. Yoğurt Suyu Nerelerde Kullanılabilir?

Süt karışımını çeşitli kavanozlara veya fırına dayanıklı bir tencereye koyun. Kültür işlemini tamamlamak için yoğurt 8 ila 12 saat fırında bekletin. Bu sırada yoğurtunuzu karıştırmayın ve çalkalamayın.

Kültürleme süresinin sonunda, kapları buzdolabına götürün ve yemeden önce iyice soğutun.

Daha çok sert yoğurt seviyorsanız o zaman yaptığınız yoğurdu tülbent ile süzün. Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.