Sütlacın Özelliği ve Tarifi

0

Diyetisyenlere göre sütlacın aşırı tüketimi kişinin kolesterol seviyesinin yükselmesine, tansiyon hastalığına yakalanma oranının yükselmesine ve eğer şeker hastasıyla şekerinin yükselmesine neden olduğunu açıklamışlardır. Fakat sütlacın kesinlikle tüketilmesi yasaklanmıyor sadece çok aşırı tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi sütlacın da fazlası insanı rahatsız edebilmektedir. Sütlaç özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde çok tüketilen tatlı türlerindendir. Özellikle düğün ve bayramlarda sütlaç çok tercih edilmektedir. Ülkemizde sütlacı en az tüketen bölge ise Karadeniz bölgesidir; nedendir bilinmez ancak bölgenin çaya olan düşkünlüğü sütlacın önünü kısıtladığı tahmin edilmektedir. Günümüzde genelikle ev haınmlarının yaptığı sütlacı artık erkekler de tatlı tarifi yapan kitaplar sayesinde yapabilmektedirler. Peki sütlaç nasıl yapılır? kullanılan malzemeler nelerdir? sütlacın yapımı çok kolaydır. El becerisi veya özel bir yetenek gerekmez.

Malzemeler

  • 1 litre taze süt, 2 veya 3 çay su bardağı taze pirinç
  •  1 litre su, 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 su bardağı toz şeker ve toz tarçın

 

Hazırlanışı

  • Pirinci iyice yıkayıp su ile baber derin bir tencerenin içine koyarak ocağa koyun. Pirinçler yumuşayıp suyunu iyice çekene kadar kaynatın. Sonra sütü ekleyin ve kaşık yada kepçe ile 1-2 dakika karıştırın. Bu işlemi yaparken diğer yandan pirinç unun bir su bardağı kadar sütle karıştırın.
  • Tencerede kaynamakta olan sütten 2 su bardağı kadar alarak kaseye boşaltın; hazırlanan pirinç ununu tencereye ekleyin ve ara sıra karıştırın; 10 dakika kadar karıştırdıktan sonra toz şekeri katın ve iyice karıştırın. Sütlacın iyice olgunlaşması için 1 defa taşmasını sağlayın  ve ocağınızı kapatın.
  • Tenceredeki sütlacı kaselere boşaltın ve soğumasını bekleyin, soğuyan sütlacınızın üzerine tarçını serpin ve servise sunun. Afiyet olsun.

İşte sütlacın hazırlanışı bu kadar basittir.Yapımını öğrendiğiniz de kendinizi sütlaç yemekten alamayacaksınız ve sütlacın tarifini öğrenmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.