Tahin – Pekmez Faydaları ve Zararları

1

Özellikle kış aylarının sevilen ikilisi olan tahin – pekmez, içerdiği yüksek enerji sayesinde soğuktan korunmaya, kış aylarında hastalanmaya ve vücudun enerji kaybetmesini önlemeye yarar sağlayan bir besin birleşenidir.

Tahin – Pekmez Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Genel olarak kişilerin kendi zevkine göre ayarlanan tahin – pekmez karışımı, tahinin susamdan yapılmış olması sebebiyle fazla yağ içermesi ve pekmezin besleyici ve acıkmayı önleyici bir besin olması sebebiyle genel olarak 1/3 oranında hazırlanmaktadır. En ideal ölçüsü 1 çay bardağı tahinle, 3 çay bardağı su karıştırılarak hazırlanan tahin pekmez karışımı, bu oranlarda hazırlandığında oldukça besleyici ve lezzetli bir karışım oluşturmaktadır. Susamdan Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin – Pekmez Besin Değerleri Nelerdir?

Tahinin içeriğinde yüksek oranda yağ içermesi ve pekmezin de şeker içerikli bir besin olması sebebiyle tahin-pekmez karışımı yüksek kalori içermektedir. 100 gram karışım içerisinde 694 kcal içeren tahin-pekmez, genel olarak tüketilen miktarı ile değerlendirilirse 1 yemek kaşığı içerisinde (15 gr) 104 kcal bulundurmaktadır.

Yüksek miktarda karbonhidrat içerdiğinden dolayı kilo problemi yaşayan kişilere fazla önerilmeyen bu karışım, protein, yağ, sodyum ve potasyum miktarı açısından da zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde kolesterol bulundurmaması sebebiyle de faydalı bir besin olarak görülen tahin pekmez içerisinde vitamin, kalsiyum veya demir gibi enzimler de bulunmamaktadır. Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahin – Pekmez Faydaları Nelerdir?

Eski dönemlerden bu yana mutfakların baş tacı olan ve lezzetli olması sebebiyle de sıklıkla tüketilen tahin pekmez karışımı, susamdan elde edilen tahin ile üzüm, incir, dut gibi meyvelerden oluşan pekmezin karışması ile oluşmaktadır.

İçeriğinde bulunan besinler sebebiyle tahin pekmezin bilinen en net faydası antidepresan özeliğe sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra, hücre yenilemesine yardımcı olan tahin pekmez karışımı, mide ve karaciğer sağlığını da olumlu etkilemektedir.

Cinsel performansı arttıran, safra taşlarının düşmesini sağlayan, bronşit ve astım tedavisinde kullanılan, idrar söktürücü etkisi olan ve bağırsak hareketlerini düzenlemeyi sağlayan tahin pekmez, aynı zamanda kemik gelişimini desteklemekte ve demir eksikliğinde de kullanılmaktadır. İshal olunması durumunda da mineral takviyesi sağladığı için önerilen bu karışım, vücutta su kaybını engelleyerek vücudun dengede kalmasını sağlar. Tahinli Patlıcan Salatası

İçeriğinde yağ, yüksek enerji ve karbonhidrat bulundurması sebebiyle kilo almak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir besin maddesi olan tahin pekmez karışımı, aynı zamanda içerdiği karbonhidratların faydalı olması sebebiyle sağlıklı kilo almayı sağlamaktadır.

Tahin – Pekmez Zararları Nelerdir?

Tatsız bir besin olan tahin ile yüksek şeker içerikli bir besin olan pekmezin karıştırılarak oluşturduğu tahin – pekmez, pek çok fayda bulundurmakla birlikte tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır.

Tahinin içerisinde bulunan fazla yağ, pekmezin de içerisinde bulunan fazla şeker özellikle kilo problemi yaşayan insanlar tarafından az tüketilmesi gerektiğini gösterir. Tahin pekmez karışımı fazla tüketildiği takdirde, vücutta su tutulmasına da sebep olabilmektedir. Pekmezi Mutfak Dışında Kullanmanın 8 Yolu

Özellikle tahinin içerisinde yüksek miktarda bulunan protein, böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturabilmektedir. Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike oluşturabilmektedir.


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. Bazıları anasının karnından şanslı doğarmış 🙂 Yorucuydu ama e7arşı izinlerinde vakit yettiğince İstanbul`u talan ettik, Beyoğlundaki bilraarın, Kadıkf6ydeki balıkların, Piyerlotideki e7ayın tadı hala damağımda 🙂