Tahinli Patlıcan Salatası

0

Salatalar çok farklı çeşitleriyle sofralarımızı süsleyen kurtarıcılardır. Yoğurtlusu, zeytinyağlısı, akdenizi, çobanı derken o kadar çok çeşit var ki…

Salatalar, hem pratik uygulanmaları hem de az malzemeden lezzet patlaması yaratmaları açısından değişik tarif denemeleri için oldukça iyi bir seçimdir.

Tahin ve patlıcan ayrı ayrı çok farklı tatlar olmasına rağmen birleştiklerinde yarattıkları lezzet ile iyi bir ikili oluşturmaktadır. Tahinli patlıcan salatası ise hem pratik hem de kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde faydalı bir mezedir.

‘Tahinli patlıcan salatası nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı ise yazının devamında:

TAHİNLİ PATLICAN SALATASI

GEREKLİ MALZEMELER

*3 adet patlıcan

* 2 yemek kaşığı tahin

*1 yemek kaşığı yoğurt

*1 diş sarımsak

*2 damla limon suyu

*1 yemek kaşığı zeytinyağı

*tuz

TAHİNLİ PATLICAN SALATASI NASIL YAPILIR?

1.ADIM: 3 adet patlıcanı alın. Üzerlerine birkaç yerinden bıçak ile batırın. Daha sonra patlıcanları közleyin. Közledikten sonra soğumaya bırakın. Ardından kabuklarını soyun ve ince bir şekilde kıyın.

2.ADIM: közlediğimiz patlıcanların üzerine sarımsak, tahin ve yoğurdu ekleyin. Daha sonra tuzunu, zeytinyağını ve 2 damla limon suyunu da ekleyerek güzelce karıştırın.

3. ADIM: son olarak hazırladığınız karışımı mutfak robotuna koyup püre haline getirin. Bu aşamadan sonra karışımı buzdolabına kaldırın ve yaklaşık 1 saat kadar dinlendirin.

Buzdolabından çıkardığınız tahinli patlıcan salatasının üzerini ceviz veya kavurduğunuz çam fıstık ile süsleyip soğuk olarak servis yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.