Tarife Göre Yemeğinizin Mükemmel Olması İçin 10 İpucu

0

Uzun yıllardır yemek yapan kişiler, birçok işlemi doğaçlama olarak yaparlar. Yemek yapmaya yeni başlayanlar ise bazı basit ama gerekli ipuçlarını bilmezler. Uzmanlar, yemek yapmaya yeni başlayanlar ve tarife gore yemek yapacaklar için dikkat etmeleri gereken 10 temel ipucunu hazırladılar. Bu ipuclarına dikkat edilmesi halinde yapacağınız yemeklerin lezzetsiz olması riski çok çok azdır.

Bütünüyle tarifi okuyun

Bir yemeği tarife göre yapacaksanız, yazıların tamamını iki üç kez okuyun. Hiçbir bölümünü atlamayın veya “ben bu tarifi biliyorum” demeyin.

Gerekli tüm malzemeleri ve gereçleri hazırlayın

Tarifi başlamadan önce yemeğiniz için malzemelerin ve gereçlerin olup olmadığını kontrol edin. Yemeğe başlama sırasında eksik malzemelerin olduğunu anlamak sizi sıkıntıya sokar.

Malzemeleri oda sıcaklığına getirin

Tariflerde genellikle yumurta ve tereyağın oda sıcaklığında olması gerektiği yazar. Bunun için işe başlamadan yumurta ve tereyağını tezgahın üzerine koyun. Eğer unuttuysanız o zaman malzemeleri sıcak bir alana koyun.

Tepsi veya kek tavasını hazırlayın

Tariflerde genellikle yapışma olmaması ve yiyeceklerin yanmaması için ya tepsinin yağlanması veya parşömen kağıdının serilmesi yazar. Bunlar yapacağınız yiyeceğin lezzeti ve şekli için önemlidir. Bu adımı atlamayın.

Fırını ısıtın

Tariflerin hemen hemen hepsinde fırının sıcak olması gerektiği yazar. Siz de işleme başlamadan önce fırını ısıtmayı alışkanlık haline getirin.

Sıvı ve kuru ölçme bardakları kullanın

Tarifler genellikle ölçüler halinde verilir. Siz de evinizde sıvı ve kuru malzeleri ölçmek için ölçme bardakları bulundurun. Ölçülene uyulması halinde sonuç çok daha iyi olacaktır.

Kuru bileşenleri eleyin

Kuru malzeleri diğer malzemelerin içine eleyerek ekleyin. Bu malzeme içinde topaklanmayı önler.

Yumurtayı farklı kaplarda kırın

Tarife göre birkaç yumurta kullanacaksanız o zaman yumurtaları önce farklı bir kap içine kırın. Böylece çürük bir yumurta çıkması halinde önceden fark edecek ve diğer iyi yumurtaların arasına karıştırmamış olacaksınız.

Tarife göre tüm malzemeyi birleştirin

Tariflerde hangi malzemelerin nasıl karıştırılması gerektiği yazar. Her zaman tüm malzemeyi aynı anda karıştıramazsınız. Bunun için lütfen tarife sadık kalın.

Bir zaman ayarlayıcı kullanın

Yemeğinizi fırına veya ocağa koyduktan sonra zaman ayarlayıcıyı çalıştırın. Böylece özenle hazırladığınız yemeğinizin yanma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.