Tariflerinizde Muz Unu Kullanmak İçin 6 Neden

0

Muz unu iyi bilinen bir şey değil, en azından henüz değil, ama kesinlikle heyecanlandıran bir şey. Sadece yeşil muzlardan yapılır. Başka hiçbir içerik yok. Bu daha az kalori demektir. Sarı muzlar gibi şekerli değil, gluten yok.

İşte bu eşsiz un çeşidine neden geçmeniz gerektiğine dair daha derinlemesine bir bakış.

1. Tat ve doku…
Muz ununun, en azından gerçekten tarifini atabilecek olan ince muz tadına sahip olacağını düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki muz gibi hiçbir tadı yok biraz ekşi bir tada sahiptir. Un bir tarife eklendiğinde, aynı buğday unu gibi görünüyor. Sonuç, hindistancevizi veya badem unu ile yapılan yiyeceklerden çok daha az yoğundur. Kumlu ve grenli olmak yerine, doku daha hafif ve kabarıktır.

2. Mükemmel değer…
Muz unu içindeki yüksek nişasta içeriği nedeniyle, günlük tariflerde gerekenden daha az unu kullanabilirsiniz, bu da muz unu mükemmel bir değer olabileceği anlamına gelir. Temel kural, belirli bir tarifte önerilen miktarda undan % 30 daha az muz unu kullanmaktır.

3. Atıklar Değerlendiriliyor
Muz unu, ticari satış için uygun olmayan muzlardan yapılır, çünkü hafif lekeleri veya garip bir şekli vardır, ancak başka türlü iyidirler. Genellikle tüketiciler onları satın alamayacaklarından dolayı reddedilir, bu yüzden muzlar kolayca dışarı atılır, boşa gider.İşte bu muzlar üreticilerden satın alınarak muz unu yapılıyor.

4. Daha az kalori…
Bardak başına sadece 100 kalori ile muz unu kalori bakımından çok amaçlı undan ve kahverengi pirinç, badem ve yulaf unu gibi birçok buğday unu alternatifinden daha düşüktür. Ve o kadar da kullanmanız gerekmediğinden, daha fazla kaloriden tasarruf edersiniz, sonuçta tat veya dokudan ödün vermeden genel kalori sayısını azaltır.

5. Daha fazla beslenme…
Muz unu, fincan başına 330 miligram potasyum içerir – ve hepsi doğal olduğu için, muzdan kalsiyum gibi diğer birçok vitamin ve mineralleri de korur. Ayrıca WEDO’ya göre, iyi bir diyet lifi dozu ile birlikte birkaç gıdada bulunan önemli bir dirençli nişasta formunda olan RS2 içerir.

RS2’nin büyük bir kaynağı olarak, bu aynı zamanda diyabet, obezite ve kolon kanseri riskini azaltmak gibi sağlık yararları sağlamaya yardımcı olur.

6. Glutensizdir
Muz unu, diğer buğday unlarının yanı sıra geleneksel buğday unlarının yerine mükemmel bir glutensiz alternatiftir. Glütensiz ve tahılsız olduğu için, glüten intoleransı, çölyak hastalığı veya sadece tahılsız veya glutensiz bir diyeti başka bir nedenle takip edenler için mükemmel bir undur. Sadece pişirme amaçlı değil, çeşitli çorba ve sosları kalınlaştırmak, ekmek yapımı veya pürüzsüzlüklere ve diğer besinlere birçok besin yararının tadını çıkarmak için ilave etmek için de kullanılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.