Tavuklu Kabak Salatası

0

Kabak, ilk bakışta bitki olarak anlaşılmasına rağmen tohum içermesi sebebiyle meyve olarak kabul edilir. Kabak yemeklerde, salatalarda, garnitürlerde kullanılan besleyici bir besindir.

100 gram bir kabak ortalama 45 kalori enerji içerir ve karoten alfa ve karoten beta açısından oldukça zengindir. Magnezyum ve demir gibi mineralleri de bünyesinde barındırmakta; A, C, E ve K vitaminlerini içermektedir.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kanseri önleyici etkisi başta olmak üzere kalp sağlığına da oldukça faydalıdır. Zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisi ile bayanların vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Ayrıca göz sağlığına ve sindirim sistemine de iyi gelmektedir. İçerdiği yüksek magnezyum sebebiyle özellikle de kadınların stresten kaynaklı kramp ağrılarının hafiflemesini sağlar.

Hem bu kadar faydalı hem de bu kadar hafif bir yiyecek olan kabak, bu yazımızda salata olarak soframızdaki yerini alacaktır. ‘Tavuklu kabak salatası’hem zengin içeriği hem de hafif tadı ile yemeklerin yanında iyi bir alternatif olmaya adaydır.

‘Tavuklu kabak salatası nasıl yapılır’ diyenler buyurun tarifimize…

TAVUKLU KABAK SALATASI

Malzemeler

*1 adet tavuk göğsü

*2 adet kabak

*1 çorba kâsesi yoğurt

*2 çorba kaşığı mayonez

*1 tutam dereotu

*ceviz(isteğe göre)

*zeytinyağı

TAVUKLU KABAK SALATASI NASIL YAPILIR?

1.adım: Kabakları yıkayalım ve kabuklarını soyup rendeleyelim. Rendelenmiş kabakları bir tavanın içinde karıştırarak soteleyelim.

2.adım: Tavukgöğsünü haşlamaya bırakalım ve haşlandıktan sonra didikleyerek ufak parçalara ayıralım.

3.adım: Yoğurdu mayonezle birlikte karıştıralım. Dereotunu da ince kıyıp hazırladığımız yoğurtlu mayonezin içine katalım.

4.adım: Soğuyan kabağı, didiklenmiş tavukları ve mayonezli yoğurdu büyük bir kâsede birbirine karıştıralım.

5.adım: Salatanız hazır, isterseniz şekilli bir kalıba iyice bastırarak servis yapacağınız tabağa ters çevirebilirsiniz. İsterseniz de derin bir sunum kâsesinde sunabilirsiniz. Üzerine zeytinyağı gezdirin ve isteğe göre cevizle sunumunuzu renklendirin.

Afiyet olsun=)


Paylaş.

About Author

Comments are closed.