Taze Krem Şanti Yapmanın Kolay Yolu

0

Özellikle tatlılarda krem şanti kullanmak yiyeceklerimize lezzet katar. Ancak krem şantinin her zaman anında hazırlanması ve kullanılması gerekiyor. Elbette, sunumunuzdan saniye önce yapabilirsiniz, ancak bu zamanlamaya her zaman uymuyor. Bunun yerine, gece boyunca ve hatta önümüzdeki birkaç gün içinde krem şantinin kalmasını sağlamak için bu küçük numara deneyin.

Nasıl Yapılır?
Bu süreç oldukça kolaydır ve krema yapmak için standart yöntemimizden çok farklı değildir. Ancak önemli fark ise kremada aroma bulunmayan jelatin kullanılması. Hızlı krema nasıl yapılır?

Su ile jelatin birleştirin: Yer1/4 fincan soğuk suyu küçük bir tencereye koyun. Daha sonra 1 çay kaşığı aromasız toz jelatini serpin. Jelatin yumuşar ve yaklaşık 4 dakika sonunda suyu emer. Hindistan cevizi kreması nasıl yapılır?

Jelatini eritin: Tencereyi düşük ısıya yerleştirin ve jelatin eriyene kadar karıştırın. Bir sonraki aşamayı tamamlarken ısınmasını bekleyin. Pasta kreması tarifi

Çırpılmış kremayı hazırlayın: Bir karıştırıcı yarıdımıyla 1/2 fincan krema ve 2 çorba kaşığı toz şekeri yedirin. Yavaşça sıcak çözünmüş jelatini içine dökün ve yumuşak tepeler yeniden oluşana kadar iyice karıştırın. Geleneksel krem şanti gibi sert zirvelere hiç kavuşmayacaksınız, ancak turta ve her türlü akşam yemeğinden sonra tatlılar için mükemmel yumuşak kabarık höyükler alacaksınız. Bu karışım, bütün bir pastanın üst kısmına yedirmek için yeterlidir, ancak isterseniz malzemeyi iki katına çıkararak daha fazla krem şanti elde edebilirsiniz.

Krem Şanti Saklama
Buzdolabında saklanan krema birkaç gün kalabilir. İçinde jelatin olduğu için daha uzun ömürlü olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.