Taze Ravioli Nasıl Yapılır?

0

Ravioliyi sıfırdan yapmak nispeten yapmak kolaydır ve akşam yemeğiniz için çok etkileyicidir. Daha da önemlisi, sıfırdan yapacağınız bu makarna-mantının lezzeti gerçekten çok farklı olacaktır. Temelde, basit bir taze makarna yapmanız yeterlidir ve peynir, et, sebze ve hatta meyve gibi hemen hemen her şeyle doldurabilirsiniz!

Mantı-ravioliyi sıfırdan yapmak için özel bir şeye ihtiyacınız yok. Un, su ve tuz.. Üç malzeme ile bir habur oluşturun. Küçük bir yuvarlak kurabiye kesici de kullanılabilirsiniz. Taze makarna hamuru nasıl yapılır?

ravioli-yapimi2

Hamurunuzu açın ve makarna kesici veya kurabiye kabının üzerine serin. Hamuru iyice yerleştirin. Böylece hamurun üzerinde çukurlar oluşacaktır. Raviolinin içine ne gibi bir malzeme koymak isterseniz koyun. Mükemmel makarna pişirmenin 10 püf noktası

ravioli-yapimi3

Malzemeyi koyduktan sonra hamuru bir fırça yardımıyla su ile ıslatın. Ardından üzerine bir ince katman daha hamur koyun. Islattığınız için hamur birbirine yapışacaktır. Farklı makarna sosları tariflerine ulaşmak için tıklayın

ravioli-yapimi4

Makarna iki katmanını birbirine bastırmak için yuvarlanan bir pim kullanın.

Makarna kesicisini ters çevirdiğiniz zaman makarnalar tek tek düşecektir.

Her bir makarnanın kenarları boyunca düzgün şekilde kapatılmış olduğundan emin olmak için kontrol edin.

ravioli-yapimi5

Makarnaları yağlı kağıt üzerine tek tek yerleştirin. Kesinlikle üstüste koymayın birbirine yapışabilir.

ravioli-yapimi

Eğer makarnayı hemen pişirmeyecekseniz dondurabilirsiniz. Tek tek dondurduktan sonra bir torbaya koyarak saklayabilirsiniz.
Genellikle, taze makarna çok hızlı pişer.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.