Taze Zencefil Nasıl Kullanılır? Nasıl Saklanır?

0

Yetişme şartları nedeniyle ülkemizde yetişmeyen zencefil ithal edilerek kullanılmaktadır. Çok değerli bir bitkidir ve sağlığa katkıları saymakla bitmez. Zencefili taze ya da toz olarak artık her yerde bulabilmek mümkün. Ülkemizde de zencefilin kullanımı hızla artmaktadır ama özellikle taze zencefilin saklanma koşullarına çok dikkat edilmelidir. Aksi halde faydadan çok zarar verebilir. Aynı şekilde kullanımında yapılan yanlışlar da taze zencefilden faydalanmaya engeldir.

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Taze zencefil doğru saklanırsa içeriğinde bulunan protein, vitamin, mineral ve lif sağlıklı dokusunu korur. Öncelikle taze zencefili hemen tüketmek en doğrusudur ama muhafaza etmeniz gerekiyorsa bu yöntemleri öğrenmekte yarar var. Aldığınız taze zencefilin kabukları soyulmamış ise 21 gün kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında saklayacaksanız zencefili kâğıt peçeteye sarmanız gerekecektir. Kabukları soyulmuş olarak aldıysanız taze zencefili derin dondurucuda saklamalısınız. Buzdolabı poşetinde, buzlukta 6 ay boyunca saklayabilirsiniz. Aldığınız zencefilleri naylon poşet için buzdolabında kesinlikle saklamayın.

Taze Zencefil Nasıl Kullanılır?

Taze zencefili çay olarak ya da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Taze zencefilin çayını hazırlamak için önce kabuklarını temizleyin. Kaynamış suyun içine zencefili ister dilimleyerek ister rendeleyerek ilave edin. 10 dakikalık demlenme süresi yeterli olacaktır. Zencefil bal karışımı için yarım kavanoz kadar zencefilin kabuklarını soyun ve kavanoza dilimleyerek koyun. Bir adet limonu kabuklarıyla dilimleyin ve zencefilin üzerine yerleştirin. Sonrasında bir miktar balı da kavanoza ilave edip; karışımı dolaba kaldırın. Kullanacağınız zaman bir bardağın içine iki kaşık kadar karışımdan koyup üzerine sıcak su ilave edip tüketebilirsiniz.

Taze Zencefil Doğru Kullanıldığında Faydaları Nelerdir?

Zencefil birçok ülkede yemeklere tat vermesi için kullanılan bir bitkidir. Geleneksel tıp yöntemlerinde sindirim sorunlarını gidermesi için sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde kullanım alanı cilt bakım ürünlerine, kozmetik sektörüne kadar uzanmıştır. Taze zencefilin mide bulantısına iyi gelmek bir özelliği var. Ayrıca içeriğindeki gingerol isimli madde sayesinde vücudu iltihaplanmaya karşı korumaktadır. Yaşlılık sebebiyle oluşan eklem ağrılarında taze zencefilin faydası çoktur. Kış aylarında tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Taze zencefil ayrıca ağrılı adet dönemlerine, boğaz ağrılarında, öksürükte oldukça etkilidir. Ağız içi yaralarında da zencefilden faydalanabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.