Temmuz Ayında Tüketebileceğiniz Meyve, Sebzeler Ve Balıklar

0

Temmuz ayı da meyve ve sebzelerin bol olduğu aylardan biridir. Temmuz ayında ön plana taze fasülye ve kayısı çıkıyor. Her ikisi de sofralarımızda çok sık bulunan ve lezzetleri sebebiyle Türk ailelerin sevdiği yiyeceklerdir. Ayrıca temmuz ayında bol bol sardalya yemeği de ihmal etmeyin.

Temmuz ayında tüketebileceğiniz sebzeler:

Domates, salatalık, bezelye, dereotu, kum havucu, taze fasulye, kuzu ıspanak, kabak, patlıcan, semizotu, sivribiber, dolmalık biber, çalı fasulyesi, barbunya fasulyesi.

Taze fasülye, yüksek oranda lif içeren bir sebzedir. Bundan dolayı diyet yapan kişiler rahatlıkla tüketebilirler. A, B12, C ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez de içerir. Fasülye aynı zaman iyi bir antioksidandır. İdrar söktürür, vücut­tan toksinleri atar karaciğer ve pankreası kuvvetlendirir.

Patlıcan, A, B1, B2, C vitaminlerince zengindir. Ayrıca kalsiyum, potasyum ve demir minerallerini bulundurur.

Temmuz ayında tüketebileceğiniz meyveler:

Kayısı, şeftali, kavun, sarı erik, karpuz, ahududu, vişne.

Kayısı, A, B, C ve P vitaminleri içermekle birlikte demir açısından da çok zengindir. Bundan dolayı da kansızlığı önler. Kandaki toksinlerin atılmasını sağlar. Kayısının sağlık açısından çok fazla yararı vardır. Ülkemiz kayısı üretiminde dünyada 1. sıradadır. Kayısıyı taze veya kuru olarak tüketebilirsiniz.

Temmuz ayında tüketebileceğiniz balıklar: 

Temmuz ayı sardalya balığının tezgahlarda boy göstermeye başladığı zamandır. Sardalya, omega 3 yağ asitleri açısından mükemmel bir kaynaktır. Omega 3 yağ asitleri kalp sağlığı için çok önemlidir. Ancak saldalyanın başka faydaları da bulunmaktadır. Saldalya, D vitamini, B 12 vitamini, Kalsiyum ve fosfor açısından da çok zengindir. Ülkemizde de çok bulunan bu balığı mevsiminde mutlaka tüketmeye çalışın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.