Tepsi Böreklerinin Püf Noktaları

0

Börekler, ikram olarak sıklıkla tercih edilen tariflerdir. Bir arkadaşınızda yiyip hoşunuza giden bir böreği, yaptığınızda aynı lezzette olmayabilir. Bunun nedeni, püf noktasının bilinmemesidir. Birçok kadın mutfak püf noktaları konusunda çevresine karşı cimri davranır. Genel olarak iki çeşit börek vardır. İlki emek isteyen el açma börekler, ikincisi ise daha pratik olan hazır yufkadan yapılan böreklerdir.

Lezzetli Yufka Böreği Yapmanın Püf Noktaları

Eğer hazır yufkadan börek yapmak istiyorsanız, yufkanın bayat olmamasına özen gösterin. Bayatlayan yufka sürekli dağılacağı için sizi zorlayacaktır. Eğer yufkanın altınında kızarmasını istiyorsanız iki kat yufka koyduktan sonra iç malzemeyi koyun. Hazır yufkalar ince olduğu için malzeme ile nemlenebilir, bunu önleyip kızarmasını sağlamak için iki kat yufka kullanmaya özen gösterin. Yumurta böreğin daha güzel kızarmasını sağlamaktadır. Eğer yumuşak kızarmış bir börek yapmak istiyorsanız böreğin üzerine dökeceğiniz yumurtayı öncelikle biraz soda ile iyice çırpın. Böylece börek hem daha iyi kızaracak hem de yumuşak olacaktır. Yufkanın daha lezzetli olması için ıslatırken süt kullanın. Sebzeli böreklerde sıklıkla içinin hamurlaştığı görülür. Bunu önlemek için sebzeleri yıkadıktan sonra süzgeçte suyunu süzün. Sebzelerin suyunu iyi süzmesi için suyu gittikten sonra bir miktar un serpin. Un, sebzelerde kalan suları çekecek böylece böreğin içi hamurumsu olmayacaktır. Böreği pişirmeden önce bir iki saat buzdolabında dinlendirin. Böylece börek daha lezzetli olacaktır. Böreğin üzerine sürmek için eğer yumurtanız yoksa bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iki yemek kaşığı yoğurdu çırpın. Börek, tıpkı yumurta sarısı sürülmüş gibi kızaracaktır. Patatesli börek yapıyorsanız, patatesleri haşladıktan sonra tuzlamayı unutmayın.

El Açması Böreklerin Püf Noktaları

Elde açma börek yapımı, ustalık ve tecrübe istemektedir. Yapım aşamalarının her birinde aynı özeni göstermek gerekir. Ne kadar zahmetli olursa olsun tel tel ayrılan kıvamı ve çıtırlığı ile el açması börekler çok beğenilmektedir. Böreklik hamur, diğer hamurlardan çok farklı değildir. Özellikle su böreği yaparken el açması börek yufkası kullanmaya özen gösterin. Yufkaları haşlayacağınız suyun içerisine bol tuz eklemeyi unutmayın. Börek hamurunu yoğurduktan sonra 10 dakika dinlendirmeye özen gösterin. Hamuru dinlendirmediğinizde açarken zorlanırsınız ve hamurda yırtılmalar meydana gelir. Oluşturduğunuz hamur bezelerinin üzerinde hava kabarcıkları oluştuğunda açmaya hazır hale gelmiş demektir. Börek hamurunu illa oklava veya merdane kullanarak açmanız gerekmez. Elinizle genişletebilirsiniz. Kalın yerleri ellerinizle çekerek inceltin. Küçük yırtıklar olabilecektir, bunlar önemli değildir. Börek hamuru hazırlarken unu elemeye ve lezzeti için tereyağı tercih etmeye özen gösterin. Tereyağı hem daha lezzetli bir börek yapmanıza yardımcı olacak hem de diğer yağlara göre daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Tereyağının oda sıcaklığında hatta eritilmiş olarak kullanın. Dolaptan çıkan yağı direk kullandığınızda hamur kıvamında yoğrulmayacaktır. Bezeleri açtıktan sonra yağlamayı unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.