Tereyağ Yerine Daha Sağlıklı Bir Yağ İster Misiniz?

0

İnce dilimlenmiş Avokado, omega-3 ve E vitamini açısından çok zengin, mükemmel tadı olan bir meyvedir. Özellikle salatalarla birlikte yemekten keyif alırız. Eğer avokadoyu seviyorsanız ve mutfağınızda daha fazla kullanmak istiyorsanız, bu yazı tam size göre. Çünkü avokadoyu yemeklerinizde, tatlılarda hatta keklerinizde tereyağ yerine kullanabilirsiniz.

Yemeklerinizde tereyağ kullanıyor ama daha sağlıklı bir yağ kullanmak istiyorsanız o zaman Avokadoyu tercih edebilirsiniz. Bunun için avokadoyu püre haline getirmeniz gerekiyor. Avokado çok yağlı bir meyve olduğu için yemeklerinize koyacağınız tereyağ miktarının yarısı kadar avokado ekleyin. Çünkü bir fincan avokadonun 4 de 3’ü yağdır.

Avokado’nun kalorisi, tereyağa göre oldukça düşüktür. Şöyle bir örnek verebiliriz. Bir fincan tereyağın kalori değeri 813 iken, aynı miktarda avokadonun kalorisi sadece 184 dür. Sadece bundan dolayı bile tereyağ yerine Avokadoyu tercih edebilirsiniz.

Avokadonun yağ oranı bu kadar yüksek olmasına rağmen, kalp sağlığı açısından çok önemli tekli doymamış yağ içerir. Tekli doymamış yağlar, kötü kolestrolü düşüşürken, iyi kolestrolü yükseltir. Bunun sonucunda kalp sağlığını ve karın bölgesindeki yağlanmayı azaltır.

Bir inca Avokado ile  sizlere, düşük kalori, doymamış yağ ve düşük kolestrol sunuyoruz. Bu yeşil meyvede, aynı zamanda protein ve lif de bulunuyor. B vitaminlerinin yanı sıra folat, potasyum, E ve K vitamini bakımından da zengindir. Aynı özellikleri tereyağ için söyleyemeyiz.

İşte tereyağ yerine Avokado püresini kullanabileceğiniz bazı örnekler:

Kekler: Avokado püresi keklerinizin daha yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Tereyağ yerine Avakado püresi koyduğunuzu kimse anlamayacaktır.

Vegan çikolata cupcakes: Bu tarif için geleneksel süslerine yapmak için kullanılan tereyağın yerine olgun avokado kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.