Tereyağ Yerine Kullanabileceğiniz Farklı Gıdalar

0

Tereyağ, yemeklerimize, pasta ve böreklerimize eşsiz bir lezzet verir. Ancak tereyağın zararlı olup olmadığı yönünde araştırmalar sürerken, birçok kişi tereyağ kullanmaya çok da taraftar değil. Bu yazımızda size tereyağ yerine alternatif kullanabileceğiniz ürünleri anlatacağız. Böylece daha az kalori alırsınız ve vücudunuzdaki yağ ve kolestrol seviyesini düşürebilirsiniz. Çiğ sütten tereyağ nasıl yapılır?

Elma Püresi: Genellikle tariflerde yağ yerine kullanılan elma püresini, tereyağa alternatif olarak kullanabilirsiniz. Özellikle keklerde çok iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Elma püresi ile tarifte bulunan tereyağı yarım miktar değiştirin; Tarifte tereyağı bir fincan yazıyorsa, siz yarım fincan elme püresi kullanın. Elma püresi hamuru daha yoğun ve nemli yapmaktadır.

Avokado: Bir tarifte tereyağ bir fincan olarak yazıyorsa, yarım fincan avokado püresi ile değiştirin. Kurabiye, ekmek ve keklered iyi sonuç vermektedir. Elma püresiyle aynı yöntemleri kullanın. Avokado kullanarak sadece kaloriyi azaltmış olursunuz. Aynı zamanda daha yumuşak, nemli pişirebilirsiniz. Tarifte süt de bulunuyorsa o zaman mükemmel bir sonuç elde edersiniz. Tereyağ ile yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Kanola yağı: Bazı tarifler eritilmiş tereyağ kullanılması istenir. İşte bu nokta kanola yağı çok iyi sonuç verir. Kanola yağı aynı tereyağ gibi sonuç verir. Çikolatalı kurabiye pişirirken, ve tuzsuz tereyağın kullanıldığı her yiyecekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalorisi biraz yüksek olsa da doymuş yağ oranı, kolesterol ve sodyumu çok daha düşüktür.

Yoğurt: Tam yağlı sade yoğurtu tereyağ gibi kullanabilirsiniz. Kurabiye tariflerinde bir fincan tereyağ deniliyorsa siz dörtte bir oranında yoğurt kullanın. Kalori ve doymuş yağ oranını azaltabilirsiniz. İsterseniz, çok az tereyağ, daha fazla yoğurt kullanarak da tad ve kovamı yakalayabilirsiniz. Kaliteli tereyağ nasıl anlaşılır?

Kuru Erik püresi: Kuru erik püresi düşük kalorilidir ve tereyağa alternatiftir. Kuru eriği robotta ezerek püre haline getirerek kullanın. Eğer robot yoksa, kuru erik püresi satın alabilirsiniz. Bu seçenek, çikolata ve tarçın içeren tariflerde iyi sonuçlar verir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.