Tereyağı Kullanmanız ve Kullanmamanız Gereken 6 Yiyecek

0

Tereyağı olmasaydı, yiyecekler bu kadar lezzetli olamazdı. Kekleri yumuşak, kruvasanları kıtır kıtır yapmak imkansız olurdu. Ancak tereyağı gerçekten her şeyi daha iyi yapar mı?

Tereyağla ilgili büyük sorun ne?
Bazı insanlar tereyağ yerine margarin veya sıvı yağı tercih ediyor. Ancak tereyağın tadı ve yapısının yerini hiçbir şey tutamaz. Şu da varki tereyağın tadını ne kadar severseniz seviniz, istediğiniz herşeyde tereyağ kullanamazsınız. Bu yazımızda tereyağın kullanılmasının iyi olduğu ve olmadığı yiyecekleri hazırlardık.

İşte tereyağ kullanabileceğiniz yiyecekler
Fırınlama
Fırında pişirmelerde kesinlikle tereyağı kullanabilirsiniz. Yiyecekler daha zengin bir tada sahip olur. Kurabiye ve keklere lezzet katar. Tereyağ ile yapılan unlu mamuller, içinde bulunan su sayesinde daha yumuşak bir dokuya sahiptir.Çiğ sütten tereyağ nasıl yapılır?

Soslarda
Klasik Fransız mutfağında, bir sos veya çorbaya bir parça soğuk tereyağı konulmasına monter au beurre denir. Herhangi bir sosa parlak bir sonuç ve zengin bir ağız hissi verir, lezzetini hiç çaba harcamadan arttırır. Bir dahaki sefere domates sosu yaptığınızda bir deneyin .

Hamur işlerinde kıtır kıtır katmanlar oluşturma
Hiç kruvasanların kıtır kıtır katmanlarının nasıl olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bunun için tereyağı teşekkür edebilirsiniz! Tereyağı çoğunlukla yağlıdır, fakat aynı zamanda su içerir. Eğer tereyağı fırına konulduğunda soğuksa, bu su hızla buharlaşarak, hamurun içinde sıkışan buhar oluşacaktır.

Yağlı krema
Yağlı krema tereyağı ile yapılır. Daha zengin, daha pürüzsüz ve daha lezzetlidir, bu yüzden hazır satın almayan evinizde kendiniz yapın. Tarifini okumak için tıklayın

Kahverengi tereyağı
Kahverengi tereyağı en kolay sosdur : Tereyağı süt katıları kahverengileşinceye ve su buharlaşana kadar orta-yüksek ateşte ısıtılır. Margarin süt katıları içermediğinden, bu sadece tereyağı olmadan işe yaramaz! Kahverengi terayağ nasıl yapılır?

Biftek pişirme
Pahalı bir et sosu yapmak istemiyorsanız bonfile üstüne bir parça tereyağı koyun.

Tereyağını kullanmamanız gereken yiyecekler

Yüksek sıcaklıkta pişirme
Her tip yemeklik yağın bir duman noktası vardır. Tereyağının duman noktası nispeten düşüktür (225 derece) Biftek, pirzola veya tavuk göğsü için başka bir yağ türü kullanmak en iyisidir.

Ekmeği ve lavaş
Tereyağ nem içerdiği için yapacağınız ekmek veya lavaş çabuk bozulacaktır. Blender tereyağı nasıl yapılır?

Eti terbiye etmek
Eti terbiye etmek için sosun içinde bekletirsiniz. Ancak bunun için tereyağ uygun değildir. Narenciye ve şifalı bitkiler özellikle iyi çalışır, ancak tereyağı bu yönteme uygun değildir. Bu şekilde pişirildiğinde, et bu tereyağı tatlarını emmez. Bunun yerine bir sosa ya da bifteği pişirdikten sonra üstüne tereyağı ekleyin.

Vegan tatlılar
Bitki bazlı tatlılar yapmaya çalışıyorsanız , tereyağını tam olarak kullanamazsınız – bu bir hayvansal ürün! Bu gibi durumlarda, pişirme için bitkisel yağlar kullanmak daha iyidir. Avokado da olabilir.

Tavaların yağlanması
Kek veya diğer pişirmeler için tavaların yağlanması gerekir. Tereyağı yaklaşık yüzde 20 su içerir. Bu su yağlanmış tavadan buharlaştığında, hamurlarınıza yapışma ihtimali olabilir. Tereyağını tuzlu mu, tuzsuz mu seçmeli?

Kahvaltı patatesi
Tereyağlı lezzetini çırpılmış yumurta ve omletle seviyor olabilirsiniz. Ancak patatesle yapacağınız kızartmalarda kullanmayın. Patatesleri sertleştirir. Bu kızartma için başka yağ seçin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.