Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Uzakdoğu ülkelerinde adına sıkça rastlanılan özellikle Japonya’da çok fazla tüketilen bir yiyecektir. Dünyaca meşhur bu yiyecek bitkisel maddeleri içerir ve protein oranı yüksek zengin bir gıdadır. Çok az yağ içeren ve çok az kaloriye sahip bu yiyecek Amerika’da ve diğer dünya ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlamış bir yiyecek türüdür. Özelikle vejetaryen yiyecekler tercih eden ve hayvansal gıdalardan uzak kalan kişileri bu gıdayı sıkça tercih etmektedir. Protein kalsiyum ve B vitamini barındırır ve vitamin değeri yüksek bir yiyecektir.

 

Tofu Nasıl Kullanılır?

Tofunun sert ve yumuşak olmak üzere iki cinsi vardır. Hemen hemen tüm yemeklere ilave edildiği gibi sade şekilde de yemek tercih edilebilir. Tofu soya fasulyesinin ezilerek püre şekline dönüşmesinden oluşan bir yiyecektir. Tofu yiyeceği soyanın posası kullanılarak yapılmaktadır. Ekmeğe sürülüp yene bilindiği gibi içerisine baharatlar katılarak tüketilebilinmektedir. Haşlandıktan sonra krep, omlet ve menemen olarak ta yenebilir. Sert türleri kahvaltıda beyaz peynir olarak tercih edilir. Zeytinyağı, tuz, limon ilave edilerek kahvaltılık olarak kullanılabilmektedir. Sigara böreklerinizde zaman zaman peynir gibi sararak da yenilebilinmektedir. Makarnalara sos olarak kullanılabilir, sebze sotelerinde küp küp doğrayarak servis edilebilir. Soya sosu ve yeşil soğanla birlikte sunarak meze tadı yakalayabilirsiniz. İçerisinde peynir bulunan tatlılarda tofu kullanarak hazırlanabilmektedir.

 

Tofu Nasıl Yapılır?

Yarım kilo kadar soya fasulyesi altı saat önceden suda beklemeye bırakılır. Suda bekletilmiş olan soya fasulyesini bir kaba koyarak fasulyelerin üzeri geçecek kadar üç buçuk litre su ilave edin. Bu karışımı blendırda çekerek püre haline getirin. Püreyi temiz bir tülbent içine koyarak suyunu sıkın. Ayrıştırılan suyu tencerede kaynatın. Ilıklaşan suya limon suyunu da ilave ederek beş dakika dinlenmeye bırakın. Karışımı tülbent üzerine alarak tekrardan sıkma işlemi yapın. Son olarak sıkılan su tofu halini almıştır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.