Turşu Yapmanın Püf Noktaları

0

Turşu, Türk yemek kültürünün çok önemli bir parçasıdır ve turşu yapımı tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülmektedir. Zira bir sebze veya meyveyi en kolay ve en uzun süre saklama yollarından biri turşudur. Bu nedenle Türkiye’nin her bölgesinde turşu kurmak vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Neredeyse her çeşit sebze ve meyvenin turşusu yapılabilmektedir.  Turşunun yapılışı, içindeki malzemelerin özelliklerine göre değişse de genel olarak her turşunun yapılışının olmazsa olmazları vardır.

Turşu Suyu Hazırlama Önerileri

Bir turşuya lezzetini veren, içindeki sebze ve meyvelerin tadını kaybetmeden enfes turşu lezzetini almasını sağlayan, turşunun suyudur. Yani turşunun kalitesi, turşu suyunun niteliği ile ölçülür. Turşu suyunda normal tuz yerine kaya tuzu, üzüm sirkesi veya elma sirkesi kullanılması şarttır. Ayrıca bu malzemelerin miktarının iyi ayarlanması çok önemlidir. Zira tuz ya da sirke gerektiğinden çok fazla veya az olursa tuşunun kıvamı ve lezzetini tutturmak mümkün olmaz. Fazla sirke ve tuz içindeki sebzelerin erimesine, yumuşamasına neden olurken, az sirke ve tuz malzemelerin çok sert ve lezzetsiz olmasına neden olur. Turşuya lezzet veren dilimlenmiş limon, sarımsak, maydanoz, nohut, nar, defneyaprağı, dereotu, zencefilin de malzemelerin içine katılması aromayı güzelleştirir.

Karışık Turşu Tarifi

  • Karışık turşu malzemeleri: 1 tane orta boy beyaz lahana, 5 tane sivri biber, 5 tane kırmızıbiber, 10 tane küçük kornişon salatalık, 3 tane havuç, 1 adet küçük boy karnabahar, 10 adet taze fasulye, 1 su bardağı ayıklanmış sarımsak, yarım su bardağı nohut, 1 adet limon, 1 demet maydanoz
  • Turşu suyu malzemeleri; 5 kiloluk bir turşu kabı için; 2 yemek kaşığı limon tuzu, 2 litre su, 1,5 su bardağı salamura tuz, 1,5 su bardağı üzüm sirkesi
  • Tüm malzemeler yıkandıktan sonra lahana, havuç ve karnabahar büyük parçalar halinde kesilir, biberler uçlarından çok minik kesilir, salatalıklarda bıçakla minik kesikler açılır, limon halkalar halinde kesilir, domates ve fasulyeler bütün ya da 2 parçaya ayrılarak kullanılabilir. Tüm malzemeler doğrandıktan ve turşu suyu hazırlandıktan sonra kabın en alta nohut serpilir ve malzemeler içine karışık olarak yerleştirilir ve aralara sarımsak dişleri ve limon dilimleri serpilir. Kap tamamen dolduktan sonra en üste maydanoz yerleştirilir, sebzelerin üzerine çıkacak şekilde turşu suyu doldurulur ve kapak sıkıca kapatılır. Güneş görmeyen ve nem olmayan bir yerde 30 gün bekledikten sonra turşu yemeye hazır hale gelecektir.
  • İlgili: Farklı turşu tarifleri için tıklayın


Share.

About Author

Comments are closed.