Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir?

0

Suyu tutma özelliği bulunduğu için tuz, mutfakta bulunan nemi toplar. Bu da hem tuzlukların tıkanmasını hem de büyük kavanozlarda topak topak olmasını sağlar. Birkaç ufak püf nokta ile tuzun nemlenmesinin önüne geçilebilir.

Tuz, Nemden Nasıl Korunur?

Tuzu, nemden korumak için uygulanan ilk işlem pirinçle birleştirmektir. Hemen herkes tarafından bilinen ve faydası olan bu işlem özellikle tuzlukların tıkanmasına engel olmaktadır.

Pirinç, tuza nazaran daha kuvvetli bir su toplayıcı olduğu için ikisinin bulunduğu kapta pirinç tüm nemi üzerine çeker. Bu da tuzun kuru kalmasını sağlar. Haliyle akışkanlığı ve kuruluğu da korur.

Orta boy bir tuzluk içine 7-8 tane pirinç atmanız, tuzluğun nem dengesini koruması için yeterlidir.

Tuzun Nemlenmesine Nasıl Engel Olunur?

Tuzun nemden korunması ya da nemlenmemesi için uygulanabilecek birkaç madde bulunmaktadır. Bunlardan biri de kâğıt kullanmaktır. Saman kâğıdı, havlu kâğıdı ya da ambalaj kâğıdı gibi kâğıtlar, ortamda bulunan nemi tuzdan daha erken alır. Üstelik bu uygulama ile tuzun topak topak olmasının da önüne geçilir.

İçinde tuz bulunan herhangi bir kabın içine bir parça kâğıt atmanız ortamdaki nemi almaya yetecektir. Bu noktada bahsi geçen üç kâğıdın dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle gazete kâğıdından kesinlikle uzak kalmalısınız. Çünkü ortamdaki nem, gazete kâğıdının bulundurduğu kanserojen maddenin tuza karışmasına neden olur.

Tuz, Nemli Ortamda Nasıl Kuru Kalır?

Devamlı yemek yapılan, su kaynatılan buharın yoğun olduğu mutfaklarda nemin olmaması imkânsızdır. Bu yüzden tuzun topaklanması ya da tuzlukları tıkaması çok doğaldır. Bu sıkıntılı durumun çözümü ise oldukça basit.

Tuzun içinde bulunduğu kap, küçük ise bir miktar silika jel yeterli olacaktır. Nemsiz ortamda mavi olan bu madde, nemi topladıktan sonra pembe renk almaktadır. Tuzluğunuzun içine bir miktar silika jel attığınızda bir süre kullanabilirsiniz. Sonra madde pembeye dönecektir. Bu renk değişimi sonrası maddeyi atmanıza gerek yok. Kurutup tekrar maviye dönmesini sağlayabilirsiniz.

Silika jeli, büyük kaplarda delikli filtreler içinde kullanabilirsiniz. Çıkarmak ya da kurutmak daha kolay olacaktır. Maddenin, tuz ile karışmasında hiçbir sakınca yoktur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.