Üç Basit Lahana Suyu Tarifi

0

Lahana yemek ve lahana suyu içmenin inanılmaz sağlık yararı var. Diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kanser risklerini azaltabilir. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, manganez, demir ve magnezyum gibi mineraller bakımından da çok zengindir.

Lahananın suyunu sıkmak yerine lahana yeriz diye düşünürseniz şöyle bir fark var. Lahana suyu içmek vücudumuzda bulunan mineralleri ve besinleri emmesini çok kolaylaştırır. Lahana suyu içmek sindirim sorunu olan kişilere tavsiye edilir. Bunu içtiklerinde artık yiyecekleri parçalama rahatsızlığını yaşamaları gerekmez.

Sizinle paylaşmak istediğimiz üç lahana suyu tarifimiz var:

Temel Lahana Suyu

İşte birkaç dakika içinde hazırlayabileceğiniz çok temel bir lahana suyu. Ancak, bunu 3 gün sonra tüketebilirsiniz.

3 bardak doğranmış lahana ve yaklaşık 500 ml suya ihtiyacınız olacak.

Yapılışı
Suyu küçük bir tencerede kaynatın. Kıyılmış lahanayı bir karıştırıcıya koyun ve içine su dökün. Blender yaklaşık dörtte üçü dolu olmalıdır.
1-2 dakika boyunca düşük hızda karıştırın.
Karışımı yüksek hızda 10 saniye boyunca karıştırın. Meyve suyunda küçük lahana parçaları kalmamalı. Karışımı 1 litrelik kavanozun içine dökün. Sıkıca kapatın.
Kavanozu 3 gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. Bu, iyi sindirim fonksiyonunu destekleyebilen meyve suyunda bakteri fermantasyonunu hızlandıracak.
Üç gün sonra kavanozu açın ve içeriği bir süzgeç kullanarak başka bir kavanozun içine dökün. Bu, katı parçaların sıvıdan ayrılmasına yardımcı olmalıdır.
Kavanozu kapatın ve suyunu buzdolabında saklayın. Bu meyve suyunu soğuk için.
Bu meyve suyu 1-2 porsiyon için iyidir. Sebzeli meyve sularının en lezzetli hali değil, ama L-Glutamin ve gefarnate gibi besinlerle doldurduğundan emin olabilirsiniz. Bu aynı zamanda sindirim sisteminize de çok iyi gelecek.

İlgili: Lahana suyu hangi organlarınızı besler?

Yaban Mersini Suyu Ile Lahana

Yaban mersini ve salatalığın eklenmesi lahana suyunun tadınızı daha lezzetli ve tolere edebilir olabilir. Aynı zamanda dokuyu daha tutarlı kılar. Ve bu meyve suyunun rengi, temel lahana suyundan çok daha çekici.

Malzemeler:
Bir orta boy lahana, dilimlenmiş
1 büyük salatalık dilimlenmiş
Bir bardak taze yaban mersini
1 büyük elma
Buz küpleri
Bunu yapmak çok basit. Sadece lahanayı sıkacağıya koyun, ardından salatalık, yaban mersini ve elmayı takip edin. Suyu, buzla dolu bir bardağa dökün. Derhal servis yapın.

Eğer bir meyve sıkacağı yoksa, endişelenmeyin. Bu işlemi blenderda da yapabilirsiniz.

İşte nasıl yapılacağı:
Bunların hepsini blendera koyun. Sıvılaşıncaya kadar karıştırın. ‘ kat yapılmış bir tülbent kesin ve blenderda karıştırdığınız suyu döküp süzün.

İlgili: Lahana suyunun inanılmaz yararları

Lahana Elma Tarçın Suyu

Bu meyve suyu sadece besleyici değil, aynı zamanda temel lahana suyundan daha fazla tolere edilebilir.

Malzemeler:
Kök kesilmiş lahana
1 küçük elma
¼ çay kaşığı tarçın
Bunu yapmak çok kolay:
Malzemeleri bir meyve sıkacağı içine koyun. Yüksek hızda karıştırın. Tarçın ekleyin ve hemen içilir.

İlgili: Lahana turşusunun yararlarını biliyor musunuz?

Lahana Suyu Hazırlama ve İçme İpuçları

Tarif 1, 2 veya 3’ü takip ediyor olsanız da işte hatırlamanız gereken şeyler var.

Hazırlanan lahana suyunu hemen için. Özellikle sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmak istiyorsanız. Sebzede bulunan amino asit glutamin hızlı tüketilmezse bozulur.

Kesilmiş lahana almamalısınız. Yarı yarıya veya kıyılmış lahana besin içeriğinin çoğunu kaybetmiştir. Ayrıca C vitamini içeriğinin kaybını önlemek için lahanayı plastik bir torbada tutun.

İlgili: Lahananın yararlarını gözardı etmeyin


Paylaş.

About Author

Comments are closed.