Un Nasıl Uzun Süre Muhafaza Edilir?

0

Ambalajı açıldığı gibi ömrü kısalan gıdalardan biri de undur. Un, paketi sağlıklı şekilde muhafaza edildiğinde oldukça uzun süreli kullanılabilir. Bu nedenle un hakkında birkaç püf nokta iyi bilinmelidir.

Un, Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Buzdolabınız nem barındırmıyorsa unu saklamak için en uygun yer buzdolabıdır. Sebzeler ve nem yayan gıdaların rafında olmadığı sürece, buzdolabında kalabilir. Ancak nem ve ıslaklık varsa ve ununuz bir şekilde bundan etkilenirse o zaman en kısa sürede bozulacaktır. Buzdolabında saklama niyetinde olanlar, un kabının karton ve dayanıklı oluşuna aldanmamalı. Bu yüzden üzerinden büyük bir poşet geçirilmelidir. Poşet, unun hava ve nem almasını engelleyecektir. Muzu Uzun Süre Taze Saklamak İçin Bunu Yapın

Sıradan bir un, tarihi geçmediği sürece buzdolabı içinde yaklaşık 1 yıl kalabilir. Nem ve ıslanmadan korunduğu müddetçe içinize sinerek kullanabilirsiniz.

Un Böceklenmeden Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru baklagillerin en büyük sorunu böceklenme bir diğer adıyla kelebeklenmedir. Kelebeklenmenin önüne geçebilmek içinse birden fazla yol bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, un paketinin içine birkaç defne yaprağı atmaktır. Defne yaprağı hem unu taze tutar hem de böceklenmesine engel olur. Havucu Buzdolabında Uzun Süre Saklamanın En İyi Yolu

Unun böceklenmesine neden olan sebeplerden biri de plastik kaplar kullanmaktır. Unu, plastik kap içinde muhafaza ediyorsanız kapalı bir dolapta ağzını açık bırakmalısınız. Böylece ununuz hava alacak rutubet yapmayacaktır. Bu noktada önemli olan koyduğunuz dolabın içidir. Böcek almayacak, temiz ve rutubetsiz dolaplar un saklamak için daha uygundur.

Un Nasıl Saklanmalı?

Unu onlarca kiloluk almaktansa 5 kiloluk 5 kiloluk almanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kullanım süresi dolduktan sonra sararma ve koku yapmaya başlayacaktır. Bayat un, sağlığınıza zarar verir. Kerevizi Uzun Süre Saklamak İçin 3 Yöntem

Unu saklamak için en ideal kap, camdır. Çünkü cam kap, plastik gibi terleme yapmaz. Bu yüzden tüm unu, cam kavanoz içine doldurabilirsiniz. Kap içinde un alırken ıslak ve demir kaşık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Un, tahta kaşık ile alınırsa çok daha sağlıklı olacaktır.

Cam saklama kabınızın içine birkaç yaprak da defne atarsanız rahatlıkla 8-9 ay kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem böceklenmez hem de bayatlamaz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.