Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

0

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir, farklı olmasının nedeni ise mayalanma sürecinden geçmesidir ve ekstra tatlandırıcı olmadan yapılmasıdır.

Gerekli Olan Malzemeler

1 su bardağı temizlenmiş kuru üzüm ( siyah üzüm)
4 su bardağı içme suyu

Üzüm Şırası Yapılışı

Temizlenmiş olan kuru üzümler bol suda yıkanır. Daha sonra ince ince kıyılırlar veya robotta birazcık çekilirler. Üzümler bir kavanoza veya kaba alındıktan sonra üzerine 4 su bardağı su dökülür. Kabın üstü sadece bir tülbent ile örtülür, bu şekilde karanlık ve serin bir yerde 3 gün bekletilir. 3 günün sonunda renk kırmızıdan pembeye döner ve bir miktar kabarcık oluşur.

Kabarcık oluşumu artık şıranın mayalandığını gösterir. Şıra süzülerek içime hazır hale gelir. Kalan posadan sirke yapılabilir. Sirke yapmasanız bile üzüm çekirdeklerini ayıklayın ve yiyin. Çünkü mayalanmış üzüm çekirdekleri çok yüksek oranda antioksidan içermektedir.

Hazırlanan şıra 2 günde tüketilmelidir. İki gün içinde içemezseniz, içine biraz limon suyu ekleyin.

Limonda bulunan C vitamini ve sitrik asidin besinleri muhafaza edici etkisi vardır.

Veya Adaçayı, biberiye, kekik, nane, karanfil gibi baharatlar antibakteriyel olduklarından hazırlanan şıra içindeki fermantasyonu ve küflenmeyi durdurucu etkileri vardır. Biraz limon ve biraz da bu baharatlardan biri eklenip saklanırsa saklama süresi bir miktar artabilir.

Kullanacağınız baharat, kaynar su içinde bir çay gibi demlendikten sonra soğutularak şıraya eklenebilir. Bu işlem şıra mayalandıktan sonra yapılmalıdır.

İlgili Yazılar

 


Share.

About Author

Comments are closed.