Yaprak Sarması Ne Kadar Sürede Bozulur?

0

Türk mutfağının en güzel yemeği nedir diye bir soru sorulsa beklide 10 kişiden 9’unun vereceği ortak cevap sarma olacaktır. Sarma, gelenekselliğinin yanı sıra zahmeti ile de adından söz ettiren, güzel yemek yapan insanların kendi aralarında bir kıstasmış gibi kabul gördüğü bir yemektir. Herkesin güzel yapamadığı fakat güzel yapan kişinin de sürekli yapması istenilen, zeytinyağlı – etli fark etmeden beğenilen ender yemeklerden bir tanesidir.

Sarma genellikle evlerde yapıldığı gün bitse de, bayram öncesi hazırlık niyetine veya hafta sonu ağırlayacağınız misafirleriniz için önceden yapmak isteyebilirsiniz. Önceden yapılan sarmaların ne kadar süre dayanacağını bilmek ise bu konuda size kolaylık sağlayacaktır.

Sarmaları Pişirmeden Saklamak Pek İyi Değildir

Genellikle besin maddelerinin çiğ halleri pişmiş hallerine göre daha geç bozulmasına rağmen, sarma için bu durum geçerli değildir. Çünkü içerisine doldurulan harç çiğ olduğu süre boyunca su salmaya devam eder ve salınan su nem yaratarak bakteri üremesini kolaylaştırır. Bu nedenle sarmayı saklamak istiyorsanız, pişirmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Pişmemiş sarmayı saklamak zorundaysanız en fazla 2 gün saklayabilirsiniz. Buzdolabına hava almayacak şekilde, ağzı sıkı bir kabın içerisinde koyabilirsiniz.

Pişmiş Sarmalarınızı Hava ile Temas Ettirmeyin

Bir ürünü saklamanın en iyi yolu hava ile olan bağını kesmektir. Çünkü bakteriler hava ile birleştikleri anda ortaya çıkarlar. Bu nedenle hava ile olan ilişkiyi kesmek faydalı olacaktır.

Sarmaları pişen tencere içerisinden ağzı sıkı kapalı buzdolabı kaplarından birine alarak kolaylıkla saklayabilirsiniz. Kabın ağzını hiç açmadığınız sürece 4-5 gün boyunca saklayabilirsiniz.

Buzluğa koyduğunuz sarmaları ise 20-30 güne dek tüketebilirsiniz. Buzluğa koyarken ağzı vakumlu buzdolabı poşetlerini kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.