Kuru Maya mı Yaş Maya mı?

0

Tek hücreli bir mikroorganizma olan maya, doğada her yerde bulunabilmekte ve birçok şehide sahip olmaktadır. Hamur mayası ise bu mikroorganizmaların alt gruplarından biri olarak bilinmektedir.

Piyasa genelinde mayalar, yaş maya, kuru maya ve instant maya olarak 3 gruba ayrılmaktadır.

Yaş Maya Nedir?

Küp maya olarak da adlandırılan yaş maya, mayalı hamur gerektiren bütün hamur işlerinde kullanılabilen bir maya türüdür. Piyasada 42 gramlık tekli ambalajlarda küp şeklinde satılan yaş maya, rutubetli bir şekildedir ve çabuk bozulan bir yapıya sahiptir. İçeriğinde %70 oranında su bulundurması sebebiyle de yaş maya olarak adlandırılan bu maya türü, mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Mayanın markasına göre değişmekle birlikte raf ömürleri genel olarak 20 ila 30 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Yaş mayayı kullanabilmek için öncelikle ılık su içerisine bir miktar şeker ile birlikte yaş maya konulur ve karıştırılarak çözülmesi sağlanır. Yaş maya su ve şeker yardımıyla tamamen çözüldükten sonra 15 dakika süreyle ılık bir yerde bekletilir ve tamamen eridikten sonra un içerisine katılarak kullanılır.

Yaş Maya Nerede Kullanılır?

Çoğunlukla fırın ve pastanelerde tercih edilen yaş maya, profesyonel kullanıcıların öncelikli tercihi olarak geçmektedir. Tüm maya türlerinin aynı etkiyi veriyor olması sebebiyle yaş maya da kuru maya gibi tüm hamur işlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmekte ve yapılacak hamura aynı lezzeti katmaktadır.

Kuru Maya Nedir?

Yaş mayanın kurutulmuş ve iri zerrecikler halinde korumaya alınmış hali olan kuru maya, yaş mayaya oranda daha uzun süre saklanabilme özelliğine sahiptir. Buzdolabında kapalı saklama kabı içerisinde veya kendi kabının ağzı hiç açılmadan 1 yıl saklanabilme özelliğine sahiptir.

Piyasada 100er gramlık büyük poşetler halinde bulunabildiği gibi tek kullanımlık olarak 10ar gramlık poşetlerde de satılan kuru maya, 500 – 1000 gr un içerisine 1 paket kuru maya kullanılacak şekilde tüketilmektedir.

Küçük paketler halinde ev kullanımı için satılan kuru mayaların kullanılmadan önce eritilmesi gerek yoktur. Bu kuru mayalar unun içerisine serpilerek kullanılabilir ve yaş maya ile hemen hemen aynı lezzeti verebilir. Ancak 100 gramlık poşette satılanlar daha iri tanelere sahip oldukları için onları önceden eritmek gereklidir. Kuru mayayı eritebilmek için 100 gram maya ile 400 ml su ve bir miktar toz şeker karıştırılarak malzemeler eritilir. 15 dakika süreyle bekletilen bu karışım tamamen eridikten sonra un içerisine dökülerek kullanılabilmektedir.

Kuru Maya Nerede Kullanılır?

Tüm hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilecek ve doğru kullanıldığı takdirde ne görüntü olarak ne lezzet olarak herhangi bir fark meydana getirmeyecek olan kuru maya, özellikle ev kullanımı için 10 gramlık küçük poşetlerdeki haliyle sıkça tercih edilmektedir. Tüm hamur işlerinde gerekli kabarmayı sağlayan ve lezzeti arttıran kuru maya, ev hanımlarının en faydalı yardımcıları arasında görülmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.