Yaş Maya Nasıl Saklanır?

0

Hamurişi lezzetlerin hammaddesi olarak bilinen yaş mayalar sıklıkla tercih edilen gıda türlerinin başında gelmektedir ve pek çok alanda rahatlıkla kullanılabiliyor olması ülkemizde tüketiminin her yıl daha fazla artmasını sağlamaktadır. Kullanmadığınız yaş maya nasıl saklanır?

Yaş mayalar yapısı bakımından bozulmaya ya da küflenmeye meyillidir. Kısa sürede tüm diğer besinlere göre hızlı bir ve kolay bir şekilde küflenmeye maruz kalabilir. Bu nedenlerden ötürü marketlerde dahi alındığında üzerindeki son kullanma tarihinin yakın olduğunu göreceksiniz. Bu nedenlerden ötürü doğru şekilde muhafaza edilmezse aldığınız gün içerisinde devam eden 48 saatte bozulduğunu görebilirsiniz.

Yaş maya saklamak için en iyi yöntem dondurucudur. Çünkü oda sıcaklığı mayanın küflenmeye başlamasına neden olur. Yaş mayaların öncelikli yeri soğuk mekanlar olmalıdır dondurucular ya da buzdolapları bunlar için uygun muhafaza edeceğiniz alanlar olarak bilinebilir.

Saklarken streç filmle hava almayacak şekilde sarın. Her ihtimale karşı ağzı hava almayan kap içerisinde tutmanız daha önemlidir. Çünkü hava aldığı an yaş maya küflenmeye ve deformasyon işlemi hızlıca başlar. Soğuk ortamda muhafaza etmiş olduğunuz yaş maya larınızı daha sonradan çözebilmek için sıcak suda ıslatılması önerilmektedir ya da üzerine birazcık süt katarak yaş mayanın hızlıca çözülmesini sağlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.