Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

0

Oyuncaklar, çocukların daha güzel vakit geçirmesini ve biraz da eğlenmesini sağlamanın dışında aslında hem fiziksel, hem de zihinsel olarak gelişimlerini tamamlamalarında en az bizler kadar yardımcıları. Bu yüzden oyuncak seçiminde sağlık, ekonomi, görsellik ve çocuğun isteklerinin yanında çocuğun gelişimini destekler nitelikte oyuncaklar almakta yarar var. Bunun için de en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, yaşa göre oyuncak seçimi yapmak.

Bu konuda merak içerisinde olan anne ve babalara özel olarak, hangi yaşta hatta hangi aylarda nasıl bir oyuncak alınmalı adım adım bahsettik.

İlk 3 ay

Bu aylarda çocuk için en büyük oyun aracı kendi vücududur. Dokunmayı ve işitmeyi yeni yeni keşfeden bebek için en iyi seçim, beşiğinin üzerine asılacak ve rahatlatıcı melodiler çıkaracak olan dönenceler olabilir. Siz fark etmeseniz de, bu oyuncakların ufak bir hareketini izlemek ve rahatlatan bir müzik duymak bebek için önemlidir.

3-6 Ay Arası

Bu yaşlarda çocuk artık beşikten çıkmaya ve farklı yerlerde yaslanarak oturmaya başlar. Elini hareket ettirdiği zaman ses çıkaran bir çıngırak, ya da ilgisini çekip de sürekli bir yerlerini kurcalamak isteyeceği yumuşak bir ayıcık iyi bir seçim olabilir. Ancak yutmayacağı, dişleri kaşındığı için de çiğnediğinde zarar görmeyeceği oyuncakları seçmekte yarar vardır.

6-12 Ay

Bu aralıkta seçilecek oyuncakların, emeklemeye ve ilk adımlarını atmaya çalışan çocuklar için sahip olduğu tehlikeler göz ardı edilmeden seçim yapılmalıdır. Ayrıca yine dişler kaşındığı ve her şeyi ağzına götürmek isteyeceği için zararsız ürünler tercih edilmelidir.

Renk ayrımı yapabileceği oyuncaklar, çek bırak arabalar, çok basit geometrik bulmacalar, yutamayacağı büyüklükte bir top ya da üst üste koyabileceği kutucuklar oldukça ilgisini çekecektir. Üzerinde hem emekleyip hem oynayabileceği bir oyun halısı da iyi bir seçenek olabilir.

1-2 Yaş

Çocukların oyuncaklara kendilerinin şekil vermek istediği, oyuncaklarını sahiplendiği, oyuncaklar üzerine kafa yormaya başladığı zamanlardır. Boyalar ve boyama kitapları, oyun hamurları, ufak zeka oyunları, kova ve kürek, yük taşıyan kamyonetler gibi sebep ve sonuç ilişkilerini gözlemleyebileceği oyuncaklar son derece önemlidir.

2-5 Yaş

Çocuğun kişiliğinin gelişmeye başladığı en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönemde oyunlarını diğer çocuklarla beraber oynaması, paylaşması, zeka oyunları üzerine düşünerek sabretmeyi ve problem çözme yeteneğini kazanması önemlidir. Kendi hayal dünyasını ve yeteneklerini su üzerine çıkarabileceği yapı oyuncakları, ufak tamir takımları ve fiziksel olarak gelişimine katkıda bulunacak toplar, küçük bisikletler olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun haricinde sürekli aşama kaydedeceği, ya da hayal dünyasını oyuna yansıtabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

Okul Dönemi

Artık karmaşık yapıdaki yapbozlar, kendini ifade edebileceği resim defteri ve boyalar, paylaşımda bulunabileceği oyuncaklar oldukça önemlidir. Bunların haricinde ise çocuğun evden ziyade dışarıda oynayabileceği oyuncaklar (bisiklet, scooter, paten ya da basketbol topu gibi) ya da fiziksel olarak gelişimine katkıda bulunabilecek oyuncaklar da ihmal edilmemelidir. Mümkünse satranç, kutu oyunları, puzzlelar, basketbol gibi oyunlarla da artık ebeveynler ile çocuklar aynı oyunu paylaşabilir hale gelmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.