Yaz Günlerine Özel Buz Gibi Karpuzdan Pasta Tarifi

0

Havalar ısınmaya başladı ve artık bu havalarda özel bir günü kutlamak için yaş pasta kesmek biraz bunaltıcı. Bunun biz de size yaza özel ferah bir pasta tarifi verelim istedik. Yazımızın sonundaki videoda nasıl yapıldığını ayrıca izleyebilirsiniz ama biz yine de kısa bir açıklama getireceğiz.

Karpuzlu Yaş Pasta Tarifi

Malzemeler

* Orta boy bir karpuz

* Pasta kreması (hazır olanlardan alıp yapabilirsiniz)

* Silindir pasta/kek kalıbı ya da benzeri bir şey.

* Çikolata parçacıkları

* Tıraşlanmış badem

* Taze yaban mersini

* Taze çilek

* Taze böğürtlen

Malzemeleri video ile birebir aynı verelim ki kafalar karışmasın istedik. Süsleme kısmında siz kendi hayal gücünüzü de kullanabilirsiniz.

Yapılışı

Öncelikle pastamızın ortasına koymak için silindir şeklinde bütün bir karpuz parçasına ihtiyacımız var. Bunun için önce kalıbı bastırıp karpuzumun uçlarından karpuzu keseceğimiz yerleri belirliyoruz. İki ucundan da karpuzu kestikten sonra karpuzu dik konuma getirip kalıbı üzerine yerleştiriyoruz. Kalıbımızın karpuzun içine inebileceği kadar daha karpuzu üst taraftan biraz daha tıraşlıyoruz.

Yeteri kadar dilim aldıysak kalıbımız karpuzun içine bastırılınca rahatlıkla inecektir. Bundan sonrasında kalıbın etrafından bıçakla karpuzumuzu tarayarak bir silindir elde ediyoruz. En son altta kalan kabuklu kısmı da aldıktan sonra kalıbımızı dilimin etrafından aşağı kadar indiriyoruz ki, karpuzumuz tam silindir görüntüsü almış olsun.

Bundan sonrası ise oldukça kolay. Karpuzumuzu pasta altlığının üzerine koyup pasta kreması ile güzelce kaplıyoruz. Pastamız şimdi süslemeye hazır ama süslemeden önce bir peçete yardımı ile pastamızın alt kısmını güzelce temizlersek hoş bir görüntü elde ederiz. Hatta videoda olduğu gibi o kısma ufak bir süsleme de yapılabilir. Sonrasında ise süsleme aşamasında keyfinize göre kendinize özel bir çalışma yapabilirsiniz.

Pastayı servis etmeden önce biraz buzdolabında kalırsa, yaz aylarında yaş pasta yemek istemeyen misafirleriniz için gerçekten bir sürpriz olabilir.

Buyurun bu da videolu tarif;


Share.

About Author

Comments are closed.