Yaz Meyve Ve Sebzeleri Kışa Nasıl Saklanır?

0

Şu anda yaz meyve ve sebzeleri en güzel zamanlarında. Bunları kış aylarında da tüketmek istiyorsanız, saklamanın en iyi zamanındayız. Mısırdan domatese kadar herşeyi saklayabilirsiniz.

MEYVE
Çoğu yaz meyvesi, çilek, kiraz, şeftali, erik veya kavun olsun iyi donar. Dondurmak için bütün meyveleri soğuk su altında yıkayın ve temiz bir kağıt havlu veya mutfak havlusu üzerinde tek bir tabaka halinde kurutun. Kuruduktan sonra meyveleri hazırlayın: Çekirdekli olan meyvelerin çekirdeğini çıkarın ve kabuklarını soyun. Örneğin kavunu donduracaksanız soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Dilimledikten sonra bir yağlı kağıdın üzerine tek sıra halinde dizin. Bu şekilde buzluğa koyun ve birkaç saat donmasını için bekleyin. Ardından çıkarın ve ağzı kapalı bir kaba veya torbaya koyun ve tekrar dondurucuya atın. Dondurulmuş Limonun Faydalarına İnanamayacaksınız

Dondurulmuş meyveler 3 aya kadar saklanabilir.

SEBZELER
Yaz sebzelerini dondururken pişebilir mi, yoksa çiğ olarak mı tüketildiğine dikkat edin. Çiğ olarak yenilen sebzeler örneğin salatalık veya marul dondurulamaz. Sadece pişebilen sebzeler dondurulabilir.

Sebzelerinizi soğuk suyun altında yıkayın ve sonra sebzeleri nasıl kullanmak istediğinize göre işleminizi yapın. Yani yeşil fasülyeyi ayıklayın ve doğrayın, Patlıcanı bölün, domatesin çekirdeklerini çıkarın. İsterseniz domates ve mısırı bütün olarak da dondurabilirsiniz.Doğranmış Havuç Nasıl Dondurulur?

Sebzelerin dondurulmadan önce haşlanması gerekir. Yapılacak bu işlem sebzede doku değiştirme ve besin maddeleri kaybına neden olan enzim aktivitesini durdurur. Ayrıca sebzenin yumuşatılması rengin canlı kalmasına neden olur. Bir tencere içine tuz koyun ve suyu kaynatın. kaynayan suyun içine sebzeleri atın birkaç dakika kaynadıktan sonra çıkarın ve soğuk su soğuyuncaya kadar durulayın.

Bu kurala istisna domatestir. Domatesleri derisiz dondurmak isterseniz, haşlama işlemini sadece kabuklarını rahat çıkarmak için yapın. eğer kabuklarını çıkarmayacaksanız o zaman domatesleri olduğu gibi dondurabilirsiniz. Donmuş Çilek Nasıl Kullanılır?

Haşlanan sebzeleri temiz bir kağıt havlu veya mutfak havlusu üzerine tek bir tabaka halinde koyun ve kurutun. Mısırı donduruyorsanız, tanelerini çıkarın ve yağlı kağıdın üzerine serin. Tepsi ile dondurucuya koyun ve dondurun. Daha sonra donmuş mısır tanelerini hava geçirmez bir kaba veya torbaya koyup yeniden dondurucuya atın.

Dondurulmuş sebzeler de yaklaşık 3 ay süreyle saklanacaktır. Onları çorbalara , güveçlere atın ya da fırında pişirin veya kızartın.Donmuş Vişne Nelerde Kullanılır?


Share.

About Author

Comments are closed.