Yaza Özel 4 Farklı Buzlu Kahve Tarifi

0

Bazen yataktan kalkıp koşa koşa işe gitmek çok zor gelebiliyor ve birçok çalışan için böyle bir durumda kahveler can simidi gibi. Ancak havalar ısındıkça sıcak kahveler yerine insan şöyle buz gibi, hem ayıltacak hem de ferahlatacak soğuk bir kahve içmek istiyor.

Biz de bunun için zevkinize göre 4 farklı tarif verelim dedik.

1- Dondurmalı Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

* 1,5 bardak soğuk süt

* 2,5 top sütlü ve kakaolu dondurma (tahminen 100 gr kadar)

* 1 Çorba kaşığı çekilmiş kahve

Hazırlanışı

Kahve ve sütü robot ya da blender yardımı ile iyice karıştırıyoruz. Dondurmayı ekledikten sonra ise sadece birkaç saniye karıştırıp hemen bardaklara alıyoruz. Süslemek için üzerine rendelenmiş çikolata parçaları ya da kahve çekirdekleri de koyup misafirlerimize servis yapabiliriz.

2- Baharatlı Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

* 2 Bardak soğuk süt

* 3 Tatlı kaşığı hazır kahve veya 2 shot espresso

* 6 Tatlı kaşığı süzme bal

* 2’şer tutam tarçın ve karanfil

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri aynı anda çekerek kahvemizi hazırlayabiliriz. Servis sırasında daha lezzetli olması için de bardakların içerisine birkaç küp buz atabiliriz.

3-Frambuazlı Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

* 30 Küp Buz

* 80 ml espresso ve 80 ml frambuaz püresi veya şurubu ( Frambuaz püresini ya da şurubunu internet üzerinde bir çok e-ticaret sitesinden temin edebilirsiniz. Ya da hatırınızın geçtiği herhangi bir pastaneden rica ederseniz sizin için temin edebilirler.)

Hazırlanışı

Püre veya şurubumuzla buzları bir arada buz da kırabilen bir blender ya da robot yardımı ile çekeceğiz. Ancak çok fazla süreyi uzatmayın; buzlar içilebilecek kadar küçük kıvama gelince daha fazla çekmeyin.

Bardağa önce espressoyu, ardından da çektiğimiz buzları koyduğumuzda buzlu kahvemiz servis için hazır demektir. Süslemek için birkaç nane yaprağını kullanabilirsiniz.

4-Fıstıklı Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

* 2 Bardak sade, şekersiz ve buzdolabında soğutulmuş kahve

* 2 Top dondurma (vanilyalı dondurma ile gayet güzel bir aroma yakalanabilir, kesinlikle çikolatalı tercih etmeyin.)

* 3 Çorba kaşığı krem-şanti

* 4 Çay kaşığı çekilmiş Antep fıstığı

Hazırlanışı

Antep fıstığının yarısını kahvelerin içerisine atıp birkaç saniye karıştırıyoruz. Ardından dondurmalarımızı bardakların içerisine bırakıyoruz ve krem şantiyi bardaklara sıkıyoruz. Krem şantinin de üzerine Antep fıstığının kalan yarısını döküp süsleyerek servis yapıyoruz.

 

Afiyet, bal şeker olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.