Yemeden Önce Pişirmeniz Gereken 5 Sebze

0

Çiğ yemek eğilimi dünyada hızla yayılıyor. Çiğ yiyecek hayranlarına göre, yiyeceği ısıtmazsanız mikrop ve vitaminler daha iyi korunur. Yiyecekleri pişirme bu mikrop ve vitaminlerin bir kısmını öldürdüğü söylenir. Bu nedenle çiğ gıdaların sindiriminiz ve genel sağlığınız için daha iyi olduğu söylenebilir.

Ancak çiğ yememeniz gereken birkaç sebze var. Bunları yemeden önce daima pişirmelisiniz.

1. Brokoli
Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ailesinin diğer üyeleri genellikle çiğ yenebilir. Fakat, birçok insan bu sebzeleri çiğ yiyemez çünkü şişkinlik ve gaz yapar. Bu yüzden yemeden önce bu sebzeleri pişirmeniz daha iyi olur. Brokoliyi pişirirken bilmeniz gerekenler

2. Patlıcan
Patlıcan kalsiyum emilimini azaltan solanin içerir ve bu da gastrointestinal sistemi tahriş edebilir. Mide ağrısı yaşayabilirsiniz, ancak bu aynı zamanda mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve hatta kusmaya yol açabilir. Patlıcanı pişirirseniz, solanini nötralize edersiniz ve bu da mide ağrısı yaşamanızı önler. Patlıcan kışlık nasıl hazırlanır?

3. Ravent
Raventi çiğ yiyememeniz, çünkü yaprakları toksiktir. Teknik olarak çiğ yaprakları küçük miktarlarda yiyebilirsiniz. Çiğ ravent süper lezzetli ve aynı zamanda çok sağlıklıdır.

4. Patates
Patatesler çok çeşitli şekillerde lezzetlidir, fakat çiğ yememek en iyisidir. Çiğ patatesler teknik olarak zehirli değildir, ancak olgunlaşmamışlarsa ve uzun süre güneş ışığına maruz kaldıklarında tehlikeli miktarda solanin içerebilirler. Bu çiğ patlıcan yemekle aynı belirtilere neden olabilir. Patatesin 12 şaşırtıcı kullanımı

5. Barbunya fasulyesi
Taze, çiğ barbunyayı yerseniz, gerçekten iğrenç tadacaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda muhtemelen mide krampları, kusma, ishal ve bulantı yaşayacaksınız. Her zaman pişirmeden önce bir kaç saat suda ıslanmalarını sağlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.