Yemeklerdeki Yağ Oranını Azaltmanın 7 Yolu

0

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yemeklerinizdeki fazla yağ oranından kolayca kurtulabilirsiniz.

1-Yemekleri daha az yağ ile doğru şekilde pişirmek adına yapışmaz bir tava alınız. Bu şekilde yemeklere ekleyeceğiniz 90 kalorilik bir yemek kaşığı yağı kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

2-Özellikle ızgara, buharda pişirme ve fırında pişirme yöntemlerini tercih ediniz. Kızartmalardan mümkün olduğu kadar uzak durunuz.

3-Sıvı yağları püskürtme tekniği ile kullanmaya özen gösteriniz. Sıvı yağı direkt olarak dökmek yerine spreyleyerek kullanın. Bunun yumurta fırçası kullanarak yapabilirsiniz. Bu yağ miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

4-Salata ve ya soslara mayonez yerine yoğurt ekleyiniz. Yağ yerine süzme yoğurt kullanıp daha güzel lezzetler yakalayabilirsiniz.

5-Etli yemeklerde ayrıca yağ kullanmayınız. Etin üzerinde görünmekte olan yağları da yemeğinizi hazırlamadan önce ayırınız. Etin lifleri arasında yer alan yağlar sizin için yeterli olacaktır.

6-Tavuk ya da hindi pişirecekseniz derilerini ayırmayı unutmayınız. Bu et türlerinde en fazla yağ derilerinde bulunuyor.

7- Balığı parşömen kağıdına ya da alüminyum folyoya sararak pişiriniz. Bu şekilde pişirdiğinizde daha az yağ kullanabilirsiniz. Bu sayede lezzetini de korumuş olacaksınız.

Bu belirttiğimiz 7 yöntemle yemeklerdeki yağ oranınız önemli ölçüde azaltmış olacaksınız. Bu daha sağlıklı bir yaşam ve yemeklerden alacağınız keydi de arttırmış olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.