Yemeklere Yoğurt İlave Etmenin 5 İpucu

0

Buzdolabında sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biri yoğurttur. Sabah, öğlen ve akşam her zaman tüketebileceğiniz yoğurdu yemek tariflerinden birçok malzemenin yerine kullanabilirsiniz.

1. Tam yağlı yoğurt kullanın
Tariflerinizde yoğurt kullanılması öneriliyorsa, o zaman lmutlaka tam yağlı yoğurt kullanın. Yağsız yoğurttan kaçının; çünkü sadece pişirdiğiniz şeylerin tadını ve dokusunu değiştirebilecek dolgu maddeleri ve stabilizatörler içeremez, aynı zamanda yağlı çeşitlerle aynı zengin lezzeti verme özelliğine sahip değildir. (Sağlık için süper kahraman:Yoğurt)

2. Mayonez yerine yoğurt kullanabilirsiniz
Pişirmede yoğurt kullanmaya başlamak için en kolay yol, diğer süt veya mayonez türleri için değiştirmenizdir. Tariflerde mayanoz kullanımı isteniyorsa bunu yoğurtla yüzde 50 oranında değiştirebilirsiniz. Tavuk, ton balığı, yumurta veya patates salatasına tamamen yoğurt kullanabilirsiniz. Bir sosun içine mayonez yerine yoğurt ilave edebilirsiniz. Mayonezden daha lezzetli olabilir. (Yoğurt suyu nerelerde kullanılır?)

3. Et veya balık marinesini deneyin
Yoğurtla eti marine ederseniz, ete sarılıp nemli ve lezzetli olmasını sağlayan bir katman oluşturur. Yoğurdun içine zeytinyağı, biraz tuz ve biber karışımı ve biraz limon suyu koyun. Hardal, kıyılmış sarımsak, taze otlar veya baharatlar gibi şeylerle sarmalayabilirsiniz. Tavuğunuzu ve balığı yoğurtla marine edip, buzdolabında birkaç saat bekletebilirsiniz.

4. Ekşi krema yerine kullanın
Buzdolabınızda her zaman ekşi krema bulunmayabilir. Bunun yerine yine yoğurt kullanabilirsiniz. Ayrıca dip soslarda da fırında patatesde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.(Fırında hızlı yoğurt nasıl mayalanır?)

5. Çorbaya veya makarnaya krema yerine kullanın
Ağır kremle zenginleştirilmiş çorbalar ve makarnalar gerçekten de lezzetlidir ama bazen çok ağır olabilir. Patates veya domates gibi yoğun çorbaların içine servis etmeden önce bir kaşık yoğurt ilave ederseniz lezzetlerine lezzet eklersiniz. Çorbaları kremsi hale getirir, aynı zamanda biraz kalınlaştırır ve lezzetleri dengeleyen tat verir. Makarnada da krema yerine yoğurt kullanabilirsiniz. Ya da yarı yarıya yoğurt kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.