Yoğurtlu Salata Tarifleri

0

Özel sofraların olmazsa olmazı; salatadır. Klasik ve sıradan salata malzemeleri haricindeki malzemeler ile hazırlanan salatalar, sofralara fark katar, misafirlerin daha özel hissetmesini sağlar. Yoğurt, diğer salata malzemelerinden farklı olarak, her mevsim rahatlıkla bulunabilen ve salataların lezzetine lezzet katan farklı bir malzemedir. Besleyiciliği ve tadı ile salataları güzelleştiren, zenginleştiren yoğurt, ilk bakışta salatada kullanıma uygun değilmiş gibi görünüyor olsa da, verilen tarifler denendiğinde alınan sonuçlar, bu fikri çürütecektir. Yoğurt, salataların sunumun da özel hale gelmesini sağlar ve sofradaki en çok tercih edilen yiyecek haline gelebilir. Kan şekerini düzenlemesi, tok hissettirmesi ve yağ yakımını hızlandırması gibi pek çok faydalı özellikleri ile her sofrada bulundurulması tavsiye edilen yoğurdu, bir de salatalarda denemekte fayda vardır. Sade yoğurt ve bir de ayran şeklinde içecek olarak sunumları haricinde, sofrada salatalar ile çeşitlendirilebilir.

Makarna Salatası

Makarnayı, yemeklik sertliktekinden, çok az daha sert kalacak şekilde haşlayınız. Süzerek, salatayı karıştıracağınız büyük bir kâseye alınız. Ölçü olarak, iki kâse yoğurt var ise bir kâse yoğurt konacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Salatanızın, en önemli iki öğesi; makarna ve yoğurttur. Damak tadınıza göre, iki yemek kaşığı kadar mayonez ekleyebilirsiniz. 4-5 adet, kornişon turşuyu, dik olarak ikiye, sonrada daha ince dilimlere keserek, salatanıza ekleyiniz. İsteğe göre, bir çay bardağı kadar haşlanmış mısır ekleyebilirsiniz. Son olarak, 1 tatlı kaşığı tuz ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırınız. Makarna salatası, lezzetli olduğu kadar, doyurucu bir seçenek olacaktır. Bu şekilde hazırlandığında, kalorisi de oldukça düşük olacaktır. Muhtemelen, sofrada çok beğenilerek bitecektir, ancak kalacak olursa, ara öğünlerde tüketilebilecek kadar besleyici ve tokluk hissi yaratacak özelliktedir.

Mor Prenses Salatası

Salatanızın en önemli malzemesi, kırmızı lahanadır. Kırmızı lahanayı hazırlamak için iki yöntem kullanabilirsiniz. İlki, bıçak ile çok ince şekilde kıymak olabilir ya da rendenizin geniş delikli kısmı ile rendeleyebilirsiniz. İkincisi ise, mutfak robotunuzda, çok ince şekilde doğramaktır. Sonrasında, kırmızı lahananızı salata karıştırma kâsesine alınız. Üzerini öretecek kadar yoğurt ekleyiniz. Damak tadınıza uygun olacak kadar, sıvı yağ ve tuz ekleyiniz. İçine çok yakışan, tamamen isteğe bağlı olan sarımsak eklenebilir. Malzemeleri, güzelce karıştırınız. Rengi, mor-pembe arası bir renk haline gelecektir. Bu aşamada, salatanız hazırdır. Damak tadınıza göre, iki yemek kaşığı kadar mayonez de eklenebilir. Oldukça hoş bir rengi olan bu salatayı, servis ederken süslemenize gerek yoktur. Derin olmayan, yayvan bir tabağa alarak, masaya servis edebilirsiniz.

Yoğurtlu Yeşil Soğan Salatası

Pek bilinmeyen bir lezzet için denemenizde fayda var. Yeşil taze soğanları, normalde salataya koymak için nasıl kesiyorsanız, o şekilde kesiniz. Karıştırma kabına alarak, üzerini örtecek kadar yoğurt ekleyiniz. Süzme yoğurt olması, lezzeti arttıracaktır. İstenirse, içine birkaç diş sarımsak da eklenebilir. Tuzunu ve çok az sıvı yağını koyduktan sonra, karıştırarak, servis tabağına alabilirsiniz. İstenirse, sunum sırasında, üzerine çok az pul biber serpilebilir.

Yoğurtlu Semizotu Salatası

Salata olarak, en sağlıklı seçeneklerden biridir. Yemeklik semizotundan, daha genç ve küçük yapraklı olanları tercih edilmelidir. Güzelce yıkanan ve toprağından arındırılan semizotu, küçük küçük doğranarak, karıştırma kabına alınır. Üzerine, bolca yoğurt eklenir. Az miktarda tuzu da eklendikten sonra, karıştırılarak, servis kabına alınır. Bu salata, yemeklerden bir çeşit gibi görüneceğinden, derince ve büyükçe bir kap ile bolca yapılmalıdır. Masadakiler, yemeklerinin yanında, serinletici ve besleyici bu salatadan, çokça almak isteyeceklerdir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.