Yumurtanın Kıvamını Tutturmanın Püf Noktaları

0

Yumurta faydaları saymakla bitirilemeyecek, her sofranın baş tacı konumunda çok değerli bir besin maddesi. Özellikle gelişim çağında olan çocukların mutlaka yeterli seviyede protein alması gerektiği biliniyor. Aynı durum yetişkin bireyler içinde geçerli. Özellikle spor yapan kişilerin kasların erimesini engellemek adına, günde belli bir miktar protein almaları gerektiği biliniyor. Yumurta görüldüğü gibi her yaştan kişi için hem gerekli hem de faydalı, ancak tarif seçenekleri çok olduğundan yumurtayı istenilen kıvamda tutturmak bazen çok zorlu olabiliyor. Teknolojinin ilerlemesi ile bu konuda yardımı dokunabilecek birçok alete kolaylıkla ulaşmak artık mümkün.

Renk Çubuğu İle Yumurta Pişirimi

Büyük marketlerde veya mutfak malzemeleri satan dükkânlarda kolaylıkla bulabileceğiniz, seçenekler arasından en ekonomik olanı bu denilebilir. Alet gayet basit bir mantık ile çalışıyor. Üzerinde yumurtanızın hangi kıvamda olacağına dair ibareler ve onlara karşılık gelen renkler var. Yumurtayla beraber suya bırakıyorsunuz ve istediğiniz kıvama karşılık gelen renkte, kaynama işlemini sonlandırıyorsunuz. İşe yararlılığı yüksek ancak dikkat gerektiren bir uygulama.

Kum Saatti İle Yumurtanın Kıvamını Tutturmak

Kum saati, yumurta haşlanırken yardım alınabilecek bir diğer faydalı ürün. Ancak oldukça mesaili bir kullanım gerektiriyor. Yumurtalar kaynarken diğer kahvaltılıkları hazırlayayım veya başka bir şeylerle uğraşayım derseniz gözden kaçırmanız oldukça mümkün. Dolayısı ile istediğiniz kıvamda yumurtaya da ulaşamayabilirsiniz. Yapılması gereken iyi bir gözlemle yumurta kaynamaya başladığı anda, kum saatlerini çevirmek. Ürün üç ayrı kum saatinden oluşuyor, üç ayrı seçenek yumurtanızı hangi kıvamda istediğinize göre üç ayrı durumu simgeliyor. İstediğiniz kıvama göre, kum saatinin durduğu anda ocağınızın altını kapatabiliyorsunuz.

En İdeal Çözüm; Yumurta Haşlama Makinesi

Teknoloji ilerledikçe hayatımızı kolaylaştıran icatlara da her gün daha gelişmiş yeni seçenekler ekleniyor. Yumurtanızı her gün aynı kıvamda ve aynı lezzette yemenin de artık çok daha kolay bir yolu var; yumurta haşlama makineleri. Yumurta haşlama makineleri ile bir seferde 6 taneye kadar yumurta haşlayabiliyorsunuz. Cihaz, yumurtaları yerleştireceğiniz yuvalar ve ortada ölçeklendirilmiş bir su kabından oluşuyor. Su kabı üzerine belirtilen ölçekte istediğiniz kıvama göre su ekliyor ve kapağı kapatıyorsunuz. Yaklaşık on dakika içerisinde tam istediğiniz kıvamda ve lezzette yumurtalarınız sofranıza gelmeye hazır! Bir kere alınacağı ve büyük kolaylık sağladığı göz önünde bulundurulursa, 50 lira civarındaki fiyatın ürün için gayet uygun olduğu söylenebilir.

Yumurta Kıvamı Tutturmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Her şeye rağmen ben yumurtamı kendi bildiğim gibi haşlarım en güzel kıvamını da tuttururum diyen iddialı hanımlar ve beyler için de birkaç küçük tavsiyeden söz etmek mümkün. Haşlanacak yumurtalar çok soğuk olmamalı aksi takdirde çatlayabilirler bu nedenle oda sıcaklığında yumurtalar tercih etmeniz gerekir. Ayrıca yumurtaların çatlamasını engellemek için altlarına küçük bir delik açmanız da faydalı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.