Yumurtayı Çatlatmadan Kaynatma Yöntemi

0

Yumurtaları kaynatırken birkaç ipucunu uygulamak, güzel haşlanmış yumurtalar elde etmenin en güvenli yoludur. Çatlayan yumurtadan dışarıya sıcan yumurta görüntüsünün çirkinliğinin yanısıra kabuk içine giren su, yumurtada bir miktar doku ve lezzet değişimine neden olur. En lezzetli haşlanmış yumurtaları yapmak için, kabukların çatlamasını önlemek en iyisidir.

Daha uzun süre buzdolabında olan yumurtaları kullanın. Bir yumurta durdukça içerisindeki içerik küçülür. Pişme sırasında içeriğin şişip kabuğunu kırmasını istemiyorsanız eski yumurtaları kullanın. Haşlanmış Yumurtayı Bayatlamadan 2 Gün Nasıl Saklayabilirsiniz?

Suyunuzu önce kaynatırsanız, pişirmeden önce yumurtaları oda sıcaklığına getirin. Soğuk yumurtaların ılık veya sıcak suya eklenmesi, çatlama ihtimalini artırır.

Yivli bir kaşık kullanarak yumurtaları yavaşça tencerenin içine indirin, çünkü çok hızlı bir şekilde suyun içine atmak yumurtayı kırabilir. Tencereye fazla yumurta ile doldurmayın. Yumurtalar kaynarken bir miktar hareket etmek için alana ihtiyaç duyarlar ve diğer yumurtalarla etkileşimleri ne kadar fazla olursa, pişirme sırasında çatlama ihtimali de o kadar artar.

Tencereye yumurtaları yerleştirin ve soğuk musluk suyuyla üzerine kadar doldurun. Yumurtayı Dondurarak Saklamanın Yöntemi

Zaten mevcut olabilecek veya yumurtaların birbirlerine çarpmaları sonucu oluşabilecek küçük çatlakları kapatmak için suya bir çay kaşığı sirke ekleyin. Bu, daha büyük çatlakların oluşmasını önleyecektir.

Yumurtaları daha düşük bir sıcaklıkta pişirin. Düşük ısıda olunca daha az hareket eden yumurtaların birbirlerini çatlatmalarını engelleyebilirsiniz. Yeşile Dönen Yumurta Sarısı Yenir Mi?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.