Yumurtayı Rafadan Pişirmenin Püf Noktası

0

Özellikle hafta sonu kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de yumurtadır. Herkes yumurtayı farklı pişmiş olarak sever. Ama en zor olanı yumurtayı rafadan pişirmektir. Bu yazımızda yumurtayı rafadan pişirmenin inceliklerini anlatacağız.

Biri yumurtasının rafadan pişirilmesini istersen, demek istediği şudur, “beyazı pişmiş ve katılaşmış olsun, sarısı ise suyu olarak kalsın”. Bir çok kişi yumurtayı bu şekilde yemeği sever ama rafadan yumurta pişirmek eğer püf noktasını bilmiyorsanız o zaman biraz şansa kalmış olabilir. Rafadan yumurta pişirmek isterken, yani az pişirildiği için beyazı da sulu kalır veya biraz fazla pişirilme sonucu sarısı da pişer ve ekmeğinizi bandırma imkanı olmaz.

Peki yumurtanızın rafadan olması ne yapmak gerekiyor?

Yumurtayı pişireceğiniz derin kabın içine su koyun ve ocakta suyu kaynatın. Ardından yumurtanızı kaynar suyun içine yavaşça koyun ve ocağın altını kısın. Bir yumurta pişiriyorsanız 5 dakika, iki yumurta pişiriyorsanız 7 dakika kaynatın. Zamanı doğru ayarlamak için zaman ayarlayıcı kullanabilirsiniz.

Ardından yumurtaları delikli bir kasıkla kaynar suyun içinde çıkarın ve soğuk suyun altına tutun. Soğuk suyun altında 30 ila 60 saniye arasında durmasına özen gösterin.

Artık yumurtanızı ekmek bandırarak veya kaşıkla yiyebilirsiniz.

Haşlayacağınız yumurta sayısının bir defada en fazla 4 adet olması gerekir. Aksi takdirde zamanlayı ayarlamanız konusundan sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca 2’den fazla yumurta haşlayacaksanız, o zaman pişme sürelerine her bir yumurta için 2’şer dakika eklemeyi unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.