Zerdeçal Macunu Yapımı

0

Zerdeçalın sağlık yararlarını duymamışsanız, zamanın gerisindesiniz. Zencefilin daha az bilinen akrabası olan zerdeçal, köri ve diğer geleneksel Hint ve Güneydoğu Asya yemeklerine eklendiği için çok sevilen parlak bir portakal baharatıdır.

Bir çok kişi zerdeçalın faydalarını bilmesine rağmen nasıl kullanması gerektiğini bilemiyor. Bu yazımızda zerdeçal macunu tarifi ve nerelerde kullanabileceğinizi anlatacağız.

Zerdeçal macun, zerdeçal çorbası, içecek, yüz kremleri ve diğer sağlıklı yaşam ürünlerine katılması sürecini basitleştiren eski bir stratejidir. Sadece birkaç dakika içinde kendiniz yapabilirsiniz ve istediğiniz zaman kullanıma hazır olarak bekletin.

Ev yapımı zerdeçal macunu yapmak daha kolay olamazdı.

İhtiyacınız olan malzemeler

½ fincan zerdeçal tozu
½ bardak su
1/3 bardak soğuk preslenmiş yağ (hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya keten tohumu yağı gibi)
1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın ve zencefil kökü (anti-inflamatuar faydaları arttırmak ve ekstra lezzet katmak için)
2-3 çay kaşığı taze karabiber (isteğe bağlı)

Yapılışı
Macunu yapmak için, zerdeçal ve suyu birleştirin ve ısıyı düşürmeden önce kaynama noktasına getirin. Kalın bir macun (yaklaşık 10 dakika) elde edene kadar tencereyi kaynatın. Koyu olması halinde biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Karışım soğuduktan sonra öğütülmüş biber, yağ, tarçın ve zencefil karıştırın. Macunu en fazla iki hafta boyunca buzdolabında saklayın veya bir yıl boyunca taze tutmak için hemen dondurun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.