Zeytinyağı mı, Hindistan Cevizi Yağı mı Kullanmalıyız?

0

Uzun yıllardır kullanılan zeytinyağının artık bir rakibi var. Hindistan Cevizi yağı. Her ikisinde de tekli doymamış yağ asitleri bulunuyor ve kolesterol seviyesini düşürmek için çok yararlı. Bu özellikler bir kişinin tansiyon sorunlarını çözerek felç olma riskini yarıya düşürüyor. Ayrıca bu yağların sahip oldukları MUFAs da tip 2 diyabet olanlar için harika bir işlem yapıyor ve  insülin duyarlılığını artırıyor. Bu sağlıklı iki yağ, kilo vermenize de yardımcı oluyor. Peki bir diğerine göre daha mı sağlıklı?

11

Yukarıdaki grafik kalori ve toplam yağ miktarının ne kadar benzediğini gösteriyor. Toplam günlük yağ alımı 33 ve 55 gram arasında olmalıdır. Doymuş yağ için günlük limit 16 gramı geçmemelidir. Hindistan cevizi yağı daha fazla doymuş yağ içeriyor olsada laurik asit ihtiva ediyor. Bu asit doymuş yağı vücudumuzda yakmak için önemli bir rol oynamaktadır. Laurik asit de HDL (iyi) ve LDL (kötü) kolesterol düzeyleri her iki seviyeleri artar ; Hindistan cevizi yağının olumsuz genel kolesterol düzeyini etkilediği düşünülmektedir.

Grafik de zeytinyağının önemli ölçüde daha fazla tekli doymamış yağlar içerdiğini gösterir. Bu da demek oluyor ki, zeytinyağı sağlık açısından paranın karşılığını daha iyi bir şekilde veriyor.

Kilo kaybı için tüketilen günlük kalorinin azlığı kadar sizin kendinizi daha doygun hissetmenize neden olan doygun yağlar almalısınız. Hindistan cevizi yağı kullanmanız halinde bel çevresinde ve özellikle karın yağlarınızda azalma görebilirsiniz. Unutmayın hindistan cevizi yağının kalorisi, zeytinyağına göre biraz daha düşüktür.

Her iki yağ da salata sosları için mükemmeldir, ancak kavurma veya tavada kızarma yapmak istediğinizde yani yüksek ısı gerektiren durumlarda zeytinyağını tercih edin.

Ancak diğer kullanımlar için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını, tereyağının yerine geçebilir.

Ne zeytinyağı, ne de hindistan cevizi yağı kilo kaybı için sihirli iksirler içermemektedir. Hindistan cevizi yağı kullanacaksanız, yağın özellikle sağlıklı meyvelerden ve arıtılmamış ol


Share.

About Author

Comments are closed.