Zeytinyağı mı Hindistan Cevizi Yağı mı?

0

Dünyada yeni bir tartışma yaşanıyor. Zeytinyağı mı, hindistan cevizi yağı mı tüketmek daha faydalı? Yapılan araştırmalardan bir toplarlama yaptık. Her iki yağında eksileri ve artıları var. Ama sonuçlara gore Zeytinyağı biraz daha öne çıkıyor.

Zeytinyağı ile hindistan cevizi yağı kalori ve toplam yağ miktarları konusunda benzerlik gösteriyor. Günlük olarak bir kişinin alması gereken yağ miktarı 33 ile 55 gram arasında olmalıdır. Doymuş yağ için günlük limit 16 gramı geçmemelidir.

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ içermiyor olsa da, öncelikle laurik asit bulunduruyor. Laurik asit vücuda girdiğinde bir tür monogliserit olan monolaurine dönüştürülür. Monolaurin; antiviral, antimikrobiyal, antiprotozoal ve antifungal özellikleriyle öne çıkan bir maddedir. Laurik asit HDL (iyi) ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerin her ikisinde de arttırır. Bu nedenle Hindistan cevizi yağının kolestrolü olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Zeytinyağı önemli ölçüde tekli doymamış yağlar içerdiği için zeytinyağın daha çok tercih edilmesinin sebebi bu oluyor.

11

Kilo vermek isteyen kişilerin günlük diyetlerinde az kalori alması hedefleniyor. Kalori düşükken kişinin kendisini tok hissetmesi için Hindistan Cevizi Yağını tercih edebilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalar, Hindistan Cevizi yağının bel bölgesindeki yağların eritilmesinde faydalı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca Hindistan Cevizi Yağının kalorisi, Zeytinyağına oranla biraz daha düşüktür.

Her iki yağı da salata ve soslar için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak yüksek ısı gerektiren yemeklerde zeytinyağını seçin. Hindistan cevizi yağı ile sebzeleri soteleyebilirsiniz. Özellikle vegan iseniz, hindistan cevizi yağını, tereyağ yerine tüketebilirsiniz.

Ne zeytinyağı, ne de hindistan cevizi yağı kilo vermek için sihirli bir iksire sahip değildir. Her ikisi de kalorili olduğu için ölçülü kullanılmalıdır. Hindistan Cevizi Yağı satın alırken, rafine edilmemiş, sağlık meyvelerden çıkarılan yağı seçtiğinizden emin olun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.